Saada vihje

KAS TEADSID? Üllatav põhjus, miks Vene astronaudid kandsid alati relva kaasas

Yuri Gagarin, Nõukogude Liidu kosmonaut, tegi ajalugu 1961. aastal, saades esimeseks inimeseks, kes lendas kosmosesse. Tema teekond Vostok 1 pardal tähistas inimkonna uut ajastut kosmoseuuringutes.
Yuri Gagarin, Nõukogude Liidu kosmonaut, tegi ajalugu 1961. aastal, saades esimeseks inimeseks, kes lendas kosmosesse. Tema teekond Vostok 1 pardal tähistas inimkonna uut ajastut kosmoseuuringutes. Foto: AP Photo / Scanpix

Kui mõelda astronautidele ja relvadele, tuleb pähe pigem ulmefilm, mitte päris elu. Ometi on tõsi, et Nõukogude Liidu ja hiljem ka Vene kosmonaudid kandsid oma kosmoselendudel kaasas tulirelva – kuid mitte selleks, et end üleval kaitsta, vaid hoopis millekski muuks...

Enamik Nõukogude ja Vene kapsel-tüüpi kosmoselaevade maandumisi ei toimu täpselt planeeritud punktis. Kapslid võivad triivida sadade kilomeetrite kaugusele kavandatud maandumisalast ning tihti juhtus, et kosmonaudid leidsid end pärast missiooni kusagil sügaval Siberi metsas – tsivilisatsioonist eemal.

Sellistes piirkondades võivad olla karmid ilmastikutingimused ja – mis veelgi olulisem – metsikud loomad, sealhulgas pruunkarud ja hundid. Üks kuulsamaid juhtumeid leidis aset 1965. aastal, kui kosmonaudid Aleksei Leonov ja Pavel Beljajev pidid oma Voshod 2 maandumise järel mitu päeva veetma lume ja metsaga kaetud alal, kuni päästemeeskond nendeni jõudis. Just sellised kogemused panidki aluse relva kaasaskandmise traditsioonile.

Kommentaarid
Tagasi üles