Saada vihje

Päev Peipsi ääres. Kuhu minna ja mida teha?

Copy
Artikli foto
Foto: Sibulatee MTÜ

Tõenäoliselt oled sa Sibulatee piirkonda külastanud suvel kui kõik muuseumid-galeriid-pärimuskeskused külalisi ootavad. Või jõudnud Sibulatee puhvetite päevade aegu selle kandi parimaid maitseid nautima. Aga talvel? Milline võiks välja näha üks talvine päev Sibulatee külalisele?

Kui Peipsil on jää (tavaliselt ta ikka tuleb järve katma jaanuarikuust alates), siis soovitame esmalt seada sammud Varnjasse. Mesi Tare pererahvas pakub seal spetsiaalselt Peipsi jääl liikumiseks ehitatud imeliikurite karakattidega jääle viimise ja toomise teenust kaluritele. Kui aga hommikust õhtuni õues viluda tuule käes külmetada ei soovi, rendi Mesi Tarelt hoopis kalakõda. See on mõnus ahjuga majake, mis järvejääle viiakse ja kus saad sõbraga koos isegi ilma kinnasteta kala püüda. Luksus missugune!

Kui Sul on aega tunnike või paar soovitame seltskonnale tellida karakatisafari. Saate imeliikuriga sõidu järvele, saate proovida jäässe augu proovimist ja soovi korral kalagi püüda. Õige karakatisafari juurde kuulub veel jääl kalasupi tegemine, samovaritee ja pirukad!

Kui jääd veel ei ole või on soov tugevamale pinnasele jääda, siis võiks vaadata üle disc golfi rajad. Need leiad eest Koosalt, Alatskivilt ja Palalt. Kui vähegi lund on, on Pala terviseradadel sisse lükatud jäljed murdmaasuusatamiseks. Spordikaugematele külalistele soovitame Alatskivi matkarada, mis nii tunnikeseks ümber Alatskivi järve uitama viib. Kodavere kultuuri- ja looduspärandiga saad tuttavamaks kui avad Navicup äppi, otsid üles kaardi “Kodavere rännuteed” ja asud selle abil meie piirkonda avastama.

Talvel on teistmoodi ka meie muuseumides - tõenäoliselt ei ole samal päeval palju külalisi, kellega tähelepanu pärast võistelda. Külasta Juhan Liivi muuseumit (avatud E-R kell 10-16), Kolkja vanausuliste muuseumit (avatud K-L kell 11-17) ja Alatskivi lossi koos sõiduhobuste talliga (avatud T-L kell 10-16). Sibulatee veebikodust näed, et piirkonnas on veelgi muuseumeid ja külastuskeskuseid- kuigi nad on talvepuhkusel, soovitame külastussoovi korral siiski ühendust võtta. Aja sobivusel võetakse su seltskond meeleldi  vastu! Kui soovid oma kätega midagi meisterdada, põika sisse lossi keldrikorrusele savist esemeid meisterdama.

Kõht tühi? Sibulateel süüa ikka saab! Igapäevaselt on Alatskivil avatud kaks pubi, Kivi kõrts ja Mõisa tall. Mõlemad pakuvad maitsvat kohalikku toitu; Sibulatee soovitab neist esimeses proovida näiteks ahvenasuppi või haugikotletti. Mõisa tallis võta ligi kindlasti mehiselt lihane seljanka või praetud peipsi kohafilee. Kolkjas on igapäevaselt avatud Kolkja kala- ja sibularestoran, mille menüü põhineb vanausuliste toidutraditsioonidel.

Kui pikemalt ette plaanid, siis võid sättida külastuse Peipsi äärde nii, et õhtul jõuad kummituslikule õhtusöögile Alatskivi lossis. Avalikud õhtusöögid, kuhu saab kasvõi kahekesi tulla, toimuvad veel jaanuaris ja veebruaris. Märtsis hakkavad õhtud juba nii valgeks minema, et kummitused enam õhtusöögilisi tervitama ei taha tulla.

Ööbimiseks leiad Sibulateel sviidid, külalistemaja, külaliskorteri või hosteli. Vastavalt seltskonna suurusele või eelarvele. Ja muidugi võiks üks talvine õhtu lõppeda kuuma saunaga. Vene saun, suitsusaun, soome saun või suisa saunamaailm! Variante Sibulateel jagub.

Lõpuks veel üleskutse Sibulatee piirkonda külastada kahe ürituse ajal:

1. veebruaril kui jää Peipsit katab, kutsume sind tõukekelguvõistlusele Kolkja Kelk, mis on justkui perepäev värskes õhus koos mõõduka spordi, kultuuriprogrammi, auhindade ja kohaliku toiduga. Vaata infot siit.

22. veebruaril ootame Kallastele, kus paraadiks rivistuvad imeliikurid karakatid. Toimub laat, paraad, kultuuriprogramm. See on Kallaste Karakatitsa 2025.

Talvine Peipsi ja Sibulatee ootavad!

Copy
Tagasi üles