Saada vihje

KUI PÕNEV! Kuulus Jaapani kunstnik paneb Eesti inimeste DNAd kunstivormi

Copy
Ryoji Ikeda audiovisuaalne installatsioon «the critical paths» kasutab meie liigi kujunemisloo ilmestamiseks muu hulgas Eesti aladel elavate ja varem elanud inimeste DNA-andmestikke.
Ryoji Ikeda audiovisuaalne installatsioon «the critical paths» kasutab meie liigi kujunemisloo ilmestamiseks muu hulgas Eesti aladel elavate ja varem elanud inimeste DNA-andmestikke. Foto: Maanus Kullamaa / Tartu 2024

Laupäeval, 2. novembril avab hinnatud Jaapani kunstnik ja helilooja Ryoji Ikeda Eesti Rahva Muuseumis isikunäituse. Väljapaneku keskmes on spetsiaalselt Tartu 2024 programmi ja ERMi ruumidele loodud kaks uut teost, mis põhinevad bioandmetel ja inimhäälel. Samal õhtul kõlab Ryoji Ikeda ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühise heliteose maailma esmaettekanne Tõnu Kaljuste juhatamisel.

«Ryoji Ikeda on kunstimaailmas tuntuks saanud oma mastaapsete, sageli teadusandmetel põhinevate ruumiinstallatsioonidega,» rääkis Kati Torp, Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 loovjuht. Torp, kes on kunstnikuga koostööd teinud varemgi, tõi Ikeda ühe tähelepanuväärse eripärana esile võime ühendada kunst ja teadus viisil, mis on detailitäpne, kuid samas ka audiovisuaalselt kaasahaarav.

Kunstnik kogus uudisteoste jaoks andmeid ja inspiratsiooni koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Kahte uut installatsiooni täiendab autori varasemast loomingust tuntud teos «data-verse» aastatest 2019–2020.

Tagasi üles