Mees kaotas oma 236 000-eurose eluaegse esimese klassi pileti pärast seda, kui tekitas lennufirmale 19,86 miljonit eurot kahju.
American Airlinesi eluaegse pileti soetanud mees jäi kuldsest privileegist ilma (2)
Paljude jaoks oleks eluaegne tasuta lendamine unistuste pakkumine, ja õhureisid pole siin erandiks. Kuid nagu American Airlines teada sai, ei tundu eluaegne tasuta lennupääse mitte ainult liiga hea, et olla tõsi – see ongi liiga hea, et olla tõsi.
1981. aastal püüdis American Airlines kiiresti raha teenida, pakkudes eluaegseid tasuta esmaklassilise lennu pileteid kõigile, kes olid valmis maksma kohe 236 000 eurot (250 000 dollarit).
Lennufirma lootis selle sammuga teenida lisatulu, sest nad seisid silmitsi finantsraskustega ja otsisid väljapääsu, vahendab Unilad.
Esialgu näis plaan toimivat. Kokku ostis eluaegse pääsme 66 inimest, ametlikult tuntud kui AAirpass. Lähemal vaatlusel selgus, et see oli üks suurimaid rahalisi vigu, mida nad oleksid võinud teha. Suuresti oli selle põhjuseks üks mees nimega Steven Rothstein.
Rothstein ostis AAirpassi 1987. aastal ja 21 aasta jooksul põhjustas ta üksi American Airlinesile üle 19,86 miljoni euro (21 miljoni dollari) suuruse kahju.
Kuidas tal see õnnestus? Peale esmaklassilise lennu lisamugavuste oli peamiseks probleemiks see, kui tihti ta lendas. 2008. aastaks oli Rothstein American Airlinesiga reisinud 48 miljonit kilomeetrit rohkem kui 10 000 lennuga – ja kõik need lennud olid talle tasuta.
Kui natuke arvutada, saab selgeks, et vaid üks reisija muutis kogu AAirpassi programmi kahjumlikuks. Ometi kulus American Airlinesil aastakümneid, et mõista, kui suurt kahju Rothstein neile tekitas.
Kui nad lõpuks 2008. aastal sellest aru said, katkestasid nad ootamatult Rothsteini pileti keset tema reisipäeva, jättes ta Bosnia lennult maha.
American Airlines kaebas Rothsteini ka kohtusse, kuid mitte lihtsalt tema AAirpassi liigkasutamise pärast.
Selle asemel süüdistasid nad börsimaaklerit pettuses, väites, et ta broneeris kohti olematutele reisijatele, kasutades nimesid nagu «Bag Rothstein» ja «Steven Rothstein Jr», ning broneeris pileteid lendudele, millele ta kunagi minna ei kavatsenud.
Rothstein tunnistas, et oli rohkem kui 20 aasta jooksul tihti oma piletit abivajajatele pakkunud.
2019. aastal Forbesile antud intervjuus selgitas Rothstein oma tegusid: «Ma andsin Seattle'is ühele mehele pileti, et ta saaks minna oma isa matustele. Andsin paljudele inimestele pileteid, et nad saaksid külastada haigeid pereliikmeid. Ma ei pea seda filantroopiaks, vaid heateoks.»
Hoolimata American Airlinesi algsest kohtuasjast jõudsid nemad ja Rothstein lõpuks kohtuvälise kokkuleppeni.
Rothstein eelistab nüüd lennata United Airlinesiga, kui ta reisib.