:format(webp)/nginx/o/2024/10/10/16409151t1h4c9c.jpg)
See, et Floridas möllab praegu sajandi üks suurimaid orkaane, ei ole kedagi külmaks jätnud. Miljonid inimesed on oma kodud maha jätnud ning evakueerunud teistesse linnadesse, et vältida ränga tormiga kokkupuutumist. Kuid kas teadsid, et orkaanide ajal tegutsevad lennumeeskonnad, kes lendavad otse tormi sisse, et sealt andmeid koguda?
NOAA (USA Riiklik Ookeani ja Atmosfääri Administratsioon) «Hurricane Huntersi» meeskond teeb seda just teadlikult. Nende ülesanne on lennata spetsiaalselt varustatud lennukitega otse orkaani silma, et koguda olulisi andmeid.
NOAA ohvitser Scott Price on just üks neist haruldastest pilootidest.
Kuigi mehe isa oli piloot, ei unistanud ta algselt oma isa jälgedes käimisest. Alles mereväe kolledži lõpetamisele lähenedes tekkis lennundus uuesti tema huviorbiiti. Pärast mereväkke määramist läks Price mereväe lennukooli. Ta meenutab: «Lennuki esiistmel piloodina olemine oli palju lõbusam kui kuskil tagaosas rappuda.» Mereväeaegadel õppis ta tundma NOAA orkaanide uurimise ja luure missioone. «See idee oli korraga nii põnev, kuid samas ka täielikult minu mugavustsoonist väljas. NOAAs töötavate inimeste kõrge tase ja kvaliteet oli see, mis mind veenis.»
@salty_aviator Watched the NOAA Hurricane Hunters work their magic today while flying through Hurricane Milton. We went out there expecting a Category 1 and we found a Category 4. Had my first 3 ever eye wall penetrations! It was amazing seeing this team work cohesively together in order to gather data that is necessary for updating the hurricane’s predicted trajectory and potential impacts! #hurricanemilton #hurricane #hurricanehunters #flynoaa #noaa #noaacorps #category4 #nhc #nationalhurricanecenter #weather ♬ Free Bird - MOONLGHT
Price juhib WP-3D Orioni, mis on üks kahest lennukitüübist, mida «Hurricane Hunters» kasutab. Selle lennukiga sõitma õppimine on äärmiselt oluline, kusjuures suurem osa tormispetsiifilisest väljaõppest toimub reaalsetes tingimustes. «Orkaani silma läbimist ei ole võimalik täpselt simuleerida – ainus viis seda kogeda on lennata otse tormi sisse, tunnetada lennuki reageerimisvõimet ja meeskonnatööd,» selgitas Price.
Orkaanijahimeeste meeskond saab tavaliselt 48 tundi ette teada, et neid ootab lend ees. Täieliku meeskonna ettevalmistamine, et neid rahvusvahelistesse sihtkohtadesse lähetada, nõuab palju planeerimist. Meeskonna töö- ja unegraafikuid tuleb sageli kohandada, et kõik oleksid enne lendu piisavalt puhanud. Lennupäeval algavad tavapärased ettevalmistused 2–3 tundi enne õhkutõusu. Piloodid, lennudirektor ja navigeerija teevad koos teadusmeeskonnaga missiooni eelbroneeringu, et üle vaadata marsruut, missiooni eesmärgid, andmete kogumise ülesanded, tormi areng, võimalike ohtude hinnang (nt konvektsioon, jäätumine, soola kogunemine) ning ilmastikutingimused nii startimiseks, maandumiseks kui ka lennu ajal.
@todayshow Researchers with the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), known as "hurricane hunters," faced severe turbulence as they flew through the eye of Hurricane Milton on Tuesday. The pilots flew in their aircraft, named "Miss Piggy," to collect data on the storm and gather data that can improve forecasts. Forecasters say Hurricane Milton is an "extremely powerful hurricane" that is expected to make landfall on the west coast of Florida Wednesday evening, according to NBC News. #TODAYShow ♬ original sound - TODAY Show
Piloot rääkis sellest, kuidas enne lendu kogeb ta alati teatavat ärevust. «Isegi kui me neid torme korduvalt läbime, jääb piloodi loomulik soov halba ilma vältida alati alles. See paneb mind igat tormi sügavalt austama.»
Lennuki komandörina vastutab Price selle eest, et sisenemis- ja väljumisplaanid oleksid paigas, meeskond informeeritud ja teadlik oma rollidest ning lennuk valmis läbima tormi, mida enamik teisi lennukeid peab vältima. Lennu kõige aktiivsemates osades on Price pidevas suhtluses lennudirektoriga, kes annab reaalajas juhiseid radaripildi põhjal. Ta peab pidevat sidet ka kaaspiloodi ja lennuinseneridega, et jälgida lennuki kiirust, kõrgust ja kurssi.
:format(webp)/nginx/o/2024/10/10/16409066t1h5da8.jpg)
«Sõltumata sellest, kuidas ma end tunnen või mis ümberringi toimub, on rahulikuks jäämine ja kontrolli all olemine (või vähemalt selle mulje jätmine) sama oluline kui protseduuride järgimine.» Tavaline orkaanilend kestab umbes kaheksa tundi, võimaldades neljatunnist pausi enne teise meeskonna sisenemist samasse tormi. Aeglaselt liikuvate tormide puhul ei ole haruldane, et lennatakse ka kuus päeva järjest.
Allikad: Weather.gov, omao.noaa.gov, Skynews.com