Saada vihje

Maitsev Malaga

Copy
Jäätis nagu lilleõis.
Jäätis nagu lilleõis. Foto: Thea Karin

Malagas võib erilisi maitsenaudinguid saada ka linnakese keskturul, kinnitab Thea Karin. Kuid millise restorani ees võib avaneda võimalus märgata Antonio Banderase rõduserva?

«Minu mõtted muutusid sellel lõunamaa õhtul värssideks,« kirjutas oma märkmetesse Hans Christian Andersen, kui oli enda jaoks avastanud Malaga. Kõigist Hispaania linnadest, mida Andersen 1862. aastal külastas, sai Malagast see linn, kus kirjanik tundis end kõige õnnelikumana ja kodusemana. See tsitaat on maandunud ka Plaza de la Marina väljakul istuva muinaslugude looja  pronksist kuju jalge ette. Eeldatavalt oli see jahedast Taanist saabunu jaoks üks umbes kolmesajast mõnusalt päikeselisest Andaluusia päevast, mis koos tollase värvika õhkkonnaga talle suurepärase tunde andis.

Kuna Air Balticu lend maandub Malagas hilisel pärastlõunal ja tee kesklinna on vaevalt 10 km, siis annab see suurepärase võimaluse õhtuseks tutvumiseks vanalinnaga. Alustan sadama juures olevast hotellist Room Mate Valeria, kus paari kuu eest Argentinast Malagasse kolinud Maria tutvustab hotelli eripära ja viitab kõigepealt lausele, mida saab lugeda tema kaelapaelalt: «Do you want to sleep with me.» See on osa kontseptsioonist, selgitab ta muheledes, sest Valeria ongi toakaaslane, kellega veedad oma hotelliöö ja samamoodi kõigis teistes Room Mate'i ketti kuuluvas butiikhotellides, näiteks Giuliaga Milanos või Brunoga Rotterdamis.

Malaga pakub ka hingetoitu.
Malaga pakub ka hingetoitu. Foto: Thea Karin

Katusebaarist avaneb lai vaade sadamale ja jahtidele, millest momendil suurim kuuluvat Whatsappi omanikule, arvab Maria. Viimastel aastatel saabub siia aina rohkem luksusjahte, näiteks seisis hiljuti kai ääres Saudi Araabia printsi Khaled bin Sultan Abdul Azzizi Golden Odysseyd, suuruselt 36. jaht maailmas. Siit paistab kätte ka Muelle Uno promenaad, mille valge pergola all jalutades saab nautida selle õhulis-lainelist disaini.

Muello Uno ja Malagueta ranna vahele jääb mitmevärviline kuubik: Centre Pompidou Málaga on Pariisis asuva keskuse filiaal Hispaanias, mis jääb tegutsema veel vähemalt 10 aastaks. Otse kuubiku kõrval asuv Amorino Gelato jäätisekohvik paneb kokku roosikujulise jäätisetuutu, mille värvid saab ise valida. Malagueta on üks linna kuueteistkümnest rannast ja musta värvi liivaga, siinsed baarid pakuvad kuulsaid sütel orade otsas küpsevaid sardiine nimetuse all Espeto de Sardinas. Pea igas rannabaaris ja restoranis tegutseb espetero, kelle ülesandeks ongi grillida sardiine kaheksajalgade ja muude suurte kalade kõrval paadikujulises grillis; amet, mille oskusi antakse siin edasi põlvest põlve. Tunnistan aga ausalt, et ühel hommikul keskturu juures maitstud praetud boquerones (anšoovised) ületasid rannas saadud elamuse ja selle juurde sobisid imehästi tumerohelised Pimientos del Padron ehk õlis praetud ja kergelt soolatud tillukesed paprikakaunad.

Ooteaega tuli meeldivaks teha ja otsus valida almejas ehk merikarbid, osutus õigeks. Üldse tekib Malagas tunne, et siin süüakse hommikust õhtuni katkematult ja seda igal pool. Hommikul vara on kohvikud inimesi täis, kellel ees pikad lõigud sõõrikumaitselisi churro'sid, mida kastetakse kakao või kohvi sisse. Valida võib aga ka hiigel-croissant'i, mille vahele pannakse koos salatilehega õhulised singiviilud. Samal ajal käib keskturul käbe ettevalmistus, sest sinna saab sööma minna alates kella üheteistkümnest. Malaga Atarazana turg (Mercado Central de Atarazanas) on säilitanud 14. sajandist pärit mauri stiili elemente ja nimetuse ajaloole: laevade valmistamisele. Rikkalikus valikus pole mitte ainult kalad ja merikarbid, vaid ka laudade viisi erinevaid oliive, millest kollakad on kohalike lemmikud; neid kutsutakse gordal, seega armastavalt paksukesteks. Turul sain teada, et aceituna alorena de Malaga erineb teistest sortidest täiesti ja neid korjatakse seni käsitsi, kusjuures väikestes külades on eri retseptid valmistamisel, nii et proovimine tasub end igati ära. Peale selle jätkub müüjatel huumorit nii oma toote pakkumiseks kui ka abiellumiseks käe küsimiseks.

Kunstipärane keskturg pakub palju avastamisrõõmu.
Kunstipärane keskturg pakub palju avastamisrõõmu. Foto: Thea Karin

Turu klaasakende 108 osast koosnevale pannoole tasub erineval kellaajal mööda jalutades pilk peale heita, sest erinev valgus toob välja eri lõigud keskaegsest Malagast – kord on need paadid, kord katedraal. Juhul kui kõht endast taas märku annab, on müügikohtades valmis pandud ka tuutud vorstilõikude ja juustuga.

Isegi praetud vorst maitseb Malagas imeliselt.
Isegi praetud vorst maitseb Malagas imeliselt. Foto: Thea Karin

Nii nagu Tallinnaski, on juuli ja august kuud, mil suur osa Malaga elanikest linnast lahkub ja augustis seiskub ka töö ametiasutustes. Seega jäävad Malaga magnetid külastajate päralt. Nendeks on Antonio Banderas ja Pablo Picasso. Linna hulgaliste söögikohtade seas ülipopulaarsed on Banderasele kuuluvad restoranid: üheks on fine dine restoran hotellis Room Mate Valeria, teiseks El Pimpi otse Rooma amfiteatri vastas, kus Banderas tegi esimesi samme oma kuulsuse teel. Hea õnne peale El Pimpisse minnes tuleb seista ülipikas järjekorras, pilku ülespoole suunates paistab kätte Banderase katuseterrass. El Pimpit külastanud kuulsuste fotodele ja signatuuridele veinivaatidel saab pilgu heita siseruumidesse astudes, kus iga väiksemgi kohake on sumisevalt rõõmsameelses õhkkonnas hõivatud. Palju lihtsam ei ole ka pääseda Picasso muuseumisse Buenavista palees. Põhjuseks see, et korraga ei lasta sisse liialt palju inimesi, mis tagab, et kulgemine muuseumis on ülimalt meeldiv. Idee Museo Picasso Málaga realiseerimiseni võttis 50 aastat, kuni kuningas Juan Carlos ja kuninganna Sofia 2003. aastal selle pidulikult avasid. Mõlemad Malaga kuulsused on seotud NatGeo filmiseeriaga «Genius», milles Antonio Banderas kehastab Picassot.

Tillukese vanalinna tuiksooneks parimate kaupluste ja kallimate elamispindadega on 300 meetrit Calle Lariost, mis viib Plaza de la Constitució väljakult maalilise Alameda Principa ostutänavani. Lariosel seisavad jasmiiniõitest lillekompositsioonide müüjad ehk biznaguerod, seljas traditsiooniline riietus: valge särk ja mustad püksid, ümber talje keeratud laia punane vöö.

Mida jõuab paari päevaga Malagas veel ära teha?

Hammam Al Ándalus erineb Türgist tuttavatest hammam'idest märgatavalt: seal on mitu erineva temperatuuriga basseini, mida järgemööda nauditakse, juurde kuulub massaaž ja lõpetuseks tassike teed.

Hop-on hop-off bussiga saab punasel ja sinisel liinil sõita läbi terve linna ja mööda rannikut. Vastava piletiga sisaldab ka sõitu laevaga sadamas.

Reis toimus osaliselt Promoción Turística, GrupoBCM ja City Tourism Board – Málaga Council kutsel ja kulul. 

Tagasi üles