HAARA VIHT KÄTTE! Eestlased ja soomlased hakkavad täna Guinnessi rekordit püüdma

Christin Krass
, ajakirjanik
Copy
Telksaun.
Telksaun. Foto: Arvo Meeks

Täna asuvad Eesti ja Soome ühiselt püüdma Guinnessi maailmarekordit saunatamises. Massirekordi püstitamises saavad esmakordselt osaleda kõik eestimaalased nii kodumaal kui kaugemal: selleks tuleb igaühel postitada täna ajavahemikus 19-20 foto endast saunaruumis Guinnessi Facebooki grupi seinale.

«Oleme väga põnevil, kui palju melu seal grupis juba käib,» ütles ürituse ühe korraldaja, Visit Estonia välismeedia juht Jana Kutšinskaja. «Väga paljud Eesti saunad on üritusega kaasa samuti kaasa tulnud ja pakuvad täna, rahvusvahelisel saunapäeval eriprogrammi ja võimalusi, mida seni tehtud pole. Samuti näeme, et paljud inimesed kutsuvad sõpru ja tuttavaid endale külla, et ühiselt maailmarekordi sündmusest osa saada.»

Tallinnas viibivad inimesed saavad esmakordselt saunatada tasuta Noblessneri Iglupargis kell 17-21. Raua tänava saun pakub saunatamisvõimalust terve päeva jooksul soodushinnaga ja kõik ostetud piletid osalevad külastuskaartide loosimises. Kolmel korral (kell 12,15 ja 18) toimuvad nii naiste kui meeste üldsaunas elamusterohked saunarituaalid. Lasnamäe saun ja Heldeke! saun Töötsuse tänaval on samuti osalemas.

Saunapäeva ja maailmarekordi püstitamist tähistavad aga ka paljud saunad mujal üle Eesti. Valgas saavad huvilised osa lausa saunatänavast, mis algab saunarongkäiguga kell 17. Saunad avatakse kasutajatele täpselt kell 19 ja esimese tunni on need rekordi püstitamiseks tasuta. Saunatada saab ka näiteks Hara sadamas Kuusalus, Kambja valla saunas Tartumaal, Metsakuurorti puhkekeskuses Raplamaal ja Taagepera matkakeskuses Viljandimaal ja ka Keri saare saunas.

Metsanurme küla Saku vallas aga on külaplatsile kohale veeretanud saunad ja kutsub kell 17-20 kõiki saunatama ja saunajutte rääkima, et ühiselt rekordi püstitamises osaleda. Rekordi püstitamises soovivad oma esindustega eestlaste ja soomlaste kõrval osaleda ka lätlased - nii on ka Riias saunu ja spaasid, mis osalemisest teatanud on. Samuti on endast märku andnud inimesed nii Austraaliast, Uus-Meremaalt kui Ameerikast, et nad võtavad samuti sellest sündmusest osa.

Viimastel aastatel on Eesti saun aina enam laia maailma murdnud: meie omamoodi saunakombeid, mullust sauna-aastat ja saunamaratone on kajastanud suured rahvusvahelised ajakirjandusväljaanded. Omajagu on räägitud jalkaäss David Beckhamist ja teistest staaridest, kes Eestist pärit iglusauna soetanud.

«Väga erilist tähelepanu oleme saanud tänu Anna Hintsi saunadokumentaalile «Savvusanna sõsarad», mida on saatnud rahvusvaheline edu ja mitmed mainekad auhinnad,» rääkis Kutšinskaja ja lisas, et on hea hetk Eesti saunakultuurile veel enam tähelepanu otsida. «Kõik eestimaalased saavad rekordi püstitamisel osaledes panna ise käe külge, et Eesti sauna rahvusvahelist tuntust kasvatada ja aidata Eestisse tuua meie saunakultuurist ja tervisest huvitatud turiste,» rõhutas ta.

Foto: Visit Estonia

Kuidas rekordi püstitamises osaleda?

Ajavahemikus kell 19-20 õhtul Eesti aja järgi tuleb postitada saunas tehtud pilt Guinnessi Facebooki grupi seinale. Pildil peab selgesti arusaadavalt olema inimene/inimesed saunas, mitte selle ees ega kõrval. Inimeste kehad peavad olema kaetud rätiku või ujumisriietega. Iga kasutaja kohta läheb arvesse vaid üks pilt ja sama pilti mitu korda erinevate inimeste kontodelt postitada ei tohi. Arvesse ei lähe ka tünni- ja mullivannides tehtud fotod.

Tagasi üles