N, 21.09.2023

MÄRK HÄDAOHUST ⟩ Neid salakoode ei taha ükski reisija lennukis kuulda

Mona Lii Konnapere
, reporter-toimetaja
Facebook
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Lennukitega reisimine on enamasti väga turvaline ja iga reisija saab olla kindel, et nad jõuavad ilma viperusteta õigesse sihtkohta. Siiski on vahel võimalus, et midagi läheb valesti ja sel juhul on kasulik teada salakoode, mida lennuki personal kasutab. Nii saab selgeks teha, milline oht reisijaid ähvardab.

Daily Telegraphi andmetel on lennuki personalil erinevad salakoodid, et omavahel hädaolukorrast rääkida reisijaid paanikasse ajamata, kirjutab LADBible.

Peaaegu kõik reisijad teavad sõna «mayday», mis tähendab, et lennukit ähvardab otsene oht, kuid kindlasti ei tahaks keegi kuulda ka koodi «pan-pan», mis tähendab, et lennukis on midagi katki läinud.

Mõned koodid on aga sõnade asemel hoopis numbrid ja ühte neist koodidest ei taha ükski reisija kunagi kuulda. Selleks salakoodiks on «7500» ning see saadetakse välja siis, kui lennuk on kaaperdamisel või kaaperdamise ohus.

Lennukis, mida kaaperdatakse, on suur tõenäosus, et reisijad saavad sellest teada enne, kui nad kuulevad koodi mainimist, kuid teadaande eesmärk on hoiatada teisi lennukeid ohuolukorrast.

Keerulisest olukorrast teatab ka kood «7700», kuna see on hädaolukordade üldine signaal. Kood «7600» annab aga märku, et lennuk on kaotanud ühenduse maapealse juhtimistorniga ja tuleb lennuväljal olevate lampide abil maale juhtida.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles