KUKU VÕI KOKKU ⟩ Venemaa gaas paneb hispaanlased higistama ja seda sõna otseses mõttes

Postimees Reis
, reis.postimees.ee
Copy
Naine lehvikuga. Pilt on illustreeriv.
Naine lehvikuga. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kel sel suvel ees ootamas reis Hispaaniasse, peab valmistuma tavalisest veidi soojemaks vastuvõtuks. Hispaania valitsus võttis äsja vastu seaduse, mille kohaselt ei tohi paljudes avalikes kohtades konditsioneeri reguleerida madalamale temperatuurile kui 27 ºC, kirjutab Trip.ee.

Uus kord puudutab selliseid avalikke hooneid nagu kaubanduskeskused, baarid, kinod, teatrid, lennujaamad ja raudteejaamad. Kuigi seadus ei puuduta kodumajapidamisi, soovitatakse ka kodudes järgida samasuguseid kokkuhoiumeetmeid.

Suvise piirtemperatuuriga regulatsioon ei piirdu. Talvel ei tohi avalikke hooneid kütta soojemaks kui 19 kraadi. Poodidel peavad valgusreklaamid olema välja lülitatud alates kella 22:00 õhtul.

Uus seadus jõustub alates 9. augustist 2022 ja on esialgu jõus kuni novembrini 2023. Seaduse idee on vähendada energiatarbimist ja riigi sõltuvust Venemaa naftast ja gaasist.

Hispaanias on värske regulatsioon tekitanud vastakaid arvamusi. Ühest küljest mõistetakse vajadust energiat säästa, teisalt märgitakse, et riigi kuumemates piirkondades tuleb 27 kraadi saavutamiseks konditsioneer panna mitmeks tunniks 22–23 kraadi peale. Samas on Hispaanias väga palav suvi ning jälle prognoositakse temperatuure 40 ºC kandis.

Aga Hispaania pole ainus riik, kus energiasäästumeetmeid rakendatakse.

Prantsusmaa

Prantsusmaal peavad konditsioneeritud poed tagama, et poodide uksed on kogu aeg suletud. Konditsioneeritud, kuid avatud uksega poes kulub jahutamiseks 20 protsenti rohkem energiat. Rikkujaid ootab 750 euro suurune trahv. Öösel saab olema veidi pimedam, sest valgusreklaamid tuleb kella 1 ja 6 vahel välja lülitada.

Otsustati ka seda, et välikohvikuid ja -terrasse ei tohi enam ei kütta ega jahutada.

Saksamaa

Saksamaal oli Hannover esimene suurem linn, mis oma meetmetega välja tuli. Linnavalitsus teatas, et ujulaid enam gaasiga ei köeta ning avalikes ujulates ja veekeskustes enam sooja veega pesta ei saa.

Berliinis lülitati välja öine valgustus 200 ajaloomälestiselt ja avalikult hoonelt.

Münchenis lülitati avalikes hoonetes välja soe vesi ja saabuval talvel piiratakse hoonete kütmist kuni 19 kraadini.

Kreeka

Kreekas ei tohi suvel avalike hoonete konditsioneerid olla seatud madalamale temperatuurile kui 27 ºC. Kontoritöötajatel soovitatakse oma arvutid ööseks välja lülitada.

Itaalia

Itaalia energisäästu plaan peaks avalikustatama lähiajal, kuid ka seal kehtivad alates maist piirangud avalikes hoonetes lubatud temperatuuridele.

Kokkuvõtteks

Üldise energiasäästu valguses hakkab Euroopa tasapisi muutuma. Temperatuuripiirangud avalikes hoonetes ja pimedamad tänavad saavad vähemalt mõneks ajaks reaalsuseks. Loodetavasti mitte kauaks, aga lähiajal kuuleme uutest piirangutest erinevates ELi riikides kindlasti veelgi.

Energiasäästu vajadus tuleneb Euroopa sõltuvusest Venemaa gaasist, mille tarneid Venemaa praegu teadlikult piirab. Venemaa gaasita tuleb nõudlust Euroopa Liidus vähendada umbes 15 protsenti, kuid Saksamaa puhul on see 29 protsenti. Selleks, et Euroopa talve võimalikult probleemitult üle elaks, tuleb Euroopa Komisjoni hinnangul tegutseda kohe ja gaasimahutite täitmiseks säästa energiat suvel ja sügisel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles