Asendusbuss saabus üsna pea – ainult paar tundi ootamist ja saimegi uuesti teele. Uni oli hea. Juba olime kohal. Võileib, pikk haigutus, värske mangomahl Chiang Mais ning vandudes minek uue bussi peale. Vandumine tulenes siis kiirustamisest. Seekord ootas ees õnneks ainult kolme ja poole tunnine, Ameerika mägesid meenutav sõit Chiang Rai linna, et sealt omakorda (kokku vaid kolm tundi aega võttev!) piiriületus üle Mekongi jõe teha, ning seejärel tuli päris viimane jupp puhast rõõmu – kuus tundi käänulisel kruusateel vana hea KAvZ-685-laadse kolhoosibussiga kihutades. Ma ei hakka teile valetama – see transpordivahend on tavaliselt pilgeni täis kohalikke inimesi; hiiglaslikke riisikotte; nööriga suletud kotte, mis liigutavad; kanu; vihaseid kitsi; tooreid mune; igast otsast vedelikku läbi laskvaid imikuid ja liiga pikki bambusritvu, mille eesmärki ei oska või ei taha ma siiani täpselt seletada. Oletan, et sellel liinil sõitvas bussis on alati kuskile nurka surutud ka vähemalt üks õnnetu olemisega, juba paar päeva pesemata olnud, Saksamaalt pärit seljakotiturist nimega Helga või Fritz.
Bussilogu on tavaliselt sellisel määral täis topitud, et aknast eriti välja ei näe. Võin mürki võtta, et mõni nartsudesse mässitud ja pidevalt imestunud näoga imik või sünge olemisega kana varjutavad enamiku ajast su vaatevälja.
Võibolla ongi hea, et aknast palju välja vaadata ei saa. Pakun, et Laoses bussiga sõitmine näib keskmisele eestlasele ja ka kõigile muudele inimestele, kelle aju oimusagaras asuvad töökorras mandeltuumad, natukene hirmus. Eriti siis, kui aknast välja kiigata saad – sealt avaneb sulle vaatepilt kõikidest «napikatest», mida Laose bussijuht, kes on tavaliselt salaseltsi Meie-Surma-Ei-Karda-Ja-Teiste-Peale-Ei-Mõtle liige, ise tähele ei pane. Kui välja ei näe, siis pole nii hull, pead lihtsalt ülerahvastatud bussi, valju kohaliku popmuusika, ebamugavad istmed ja pideva jõnksutamise ära kannatama. See kõlab siin lahtikirjutatuna võibolla natukene hirmus, aga miks me siis üldse reisime, kui me ei taha midagi uut kogeda?