Maagiliselt kaunis maailma ohtlikuim sukeldumiskoht on kalmistuks sadadele uppunutele

Blue Hole Egiptuses, kollaaž
Blue Hole Egiptuses, kollaaž Foto: Shutterstock

Egitpuse rannikul Dahabis on erakordne sukeldumiskoht. Seda on kirjeldatud kui ühte maailma võimsamat looduslikku imet ja majesteetlikku veealust katedraali, millel on lummav ilu.

Kuid pahaaimamatule turistile võib see koht tähendada surma. Punases meres asuv 120 meetri sügavune sügavik on aastate jooksul nõudnud sadu inimelusid.

Sinine sügavik Egiptuse rannikul Punases meres on põhjusega välja teeninud rahvakeelse nimetuse Sukeldujate kalmistu. Selle põhjas on igaveseks päästmata jäävad surnukehad, samamoodi nagu Mount Everestil on hukkunud mägironijate kehad, mida ei saa ohutult päästa. 

See on sobiv analoogia, sest Sinine sügavik annab mõista, millised on sarnased hirmuäratavad ja petlikud hetked mägironimises.

Sinine sügavik (Blue Hole) on 120 meetri sügavune süvik, mis asub Dahabist mõned kilomeetrid põhja pool. Selle hüüdnimi on Sukeldujate kalmistu. Ometi koguneb sinna igal aastal tuhandeid inimesi, keda ei häiri üha suurenev arv mälestustahvleid, mis ripuvad vastaskaljul, tähistamaks neid, kes enam kunagi tagasi ei pöördunud.

Kuna avalikke andmeid pole, on raske öelda, kui palju inimesi on seal oma elu kaotanud. Dahabi sukeldujad arvavad, et neid on vähemalt 200.

56 meetri sügavusel paljastab meri koopalise 26 meetri pikkuse tunneli Blue Hole'ist avaookeani. 100 meetrini sukeldujaid ootab 50 meetri kõrgune avaus Punasele merele. «See on ilus,» rääkis sukeldumisinstruktor Alex Heyes. «Mitte midagi sellist pole kuskil mujal maailmas. See on nagu seismine veealuses katedraalis.»

Kuid see võib olla eksitav. Tuukrid on kirjeldanud, et nägid tunnelist väljuvat valgust ja uskudes, et see oli merepind, ujusid seetõttu just alla. Sellel sügavusel on võimalus tekkida seisundil, mida tuntakse lämmastiku narkoosina: gaaside kõrge rõhu all hingamine põhjustab vaimseid ja mõnikord ka füüsilisi häireid. Denveri peaarsti ja innuka sukelduja James Caruso sõnul sarnaneb see rohke alkoholi joomisega kaasneva enesetunde ja sümptomitega. 

Sarnaselt alkoholiga mõjutab see kõiki erinevalt, kuid Caruso ütleb: «Keegi pole sümptomite eest immuunne ja kui sukelduja läheb piisavalt sügavale, kaotab ta teadvuse». Lisage see hapnikumürgitusse, kus gaas muutub kõrge rõhu all mürgiseks.

1997. aastal leiti süvikust kahe noore Iiri sukelduja omavahel seotud kehad, paar näib olevat põimunud igavesse embusesse. Tegelikult on tõenäoline, et üks haaras paanikas teisest kinni ja tõmbas oma partneri koos endaga alla. Paari mälestuskivi asub lähedal asuval kaldajoonel koos kümnete teistega. Nii palju, et see meenutab nüüd surnuaeda.

Kohalikud beduiini kalurid on omistanud tragöödiad igivanale needusele, uskudes, et seda kohta kummitab tüdruku vaim, kes uputas end sinna, vältimaks korraldatud abielu.

Tagasi üles