Nagu alates 2020. aasta kevadest tavaks, pääsevad eneseisolatsioonist ka teatud kitsamad isikutegrupid, näiteks haigustunnusteta välisriigi või Eesti Vabariigi diplomaatilise esinduse või konsulaarasutuse töötajad või nende perekonnaliikmed või isikud, kellel on Eesti diplomaatiline pass, samuti need, kes saabuvad «Eesti Vabariiki rahvusvahelise sõjalise koostöö raames», välisdelegatsiooni liikmed, kes saabuvad Eesti Vabariiki riigi või kohaliku omavalitsuse üksuse ametiasutuste kutsel tööülesannete täitmiseks, kauba ja tooraine transpordi või laadimisega seotud, reisigruppide teenindajad, elutähtsa teenuse toimepidevuse tagajad jne.
Sadamas teostatakse kontrolli pisteliselt
Kui täismõõdus kontroll toimib Eestisse väljastpoolt Schengeni ala saabuvate lennukite pardalt maha astunud reisijaile, siis «punastest Schengeni riikidest saabujaid» kontrollitakse piirihaldusbüroo juhtivpiiriametnik Mati Voogla sõnul aegajalt. «Kui tuvastame riskiriigist tulijaid, siis tuleb tal täita piiriületaja ankeet ja me suuname ta testima.»
Sadamates tehakse riiki sisenejatele samuti episoodilist kontrolli ja rohkem pööratavat tähelepanu «võimalikele puhkusereisilt saabujatele».
Maismaa välispiiril Venemaaga kontrollitakse samuti kõiki kolmandatest riikidest tulijaid, sellal kui sisepiiril Lätiga tehtavat kontrolli pisteliselt.
Omikron ei tundu esialgu väga ohtlik
Terviseameti nakkushaiguste osakonna peaspetsialist Kerstin-Gertrud Kärblane ütles, et «esialgsed andmed Lõuna-Aafrikast näitavad, et see viirus ikkagi tõesti levib kiiremini nagu arvatigi ehk deltatüvest umbes kaks-kolm korda kiiremini. Täpsemat infot selle kohta, kuidas tüvi meie piirkonnas levib, veel ei ole. Need juhud, mis on raporteeritud Aafrikast, ja ka Euroopa juhud on näidanud, et pigem on olnud tegemist asümptoomse nakatumisega või kergete juhtudega.»
Kärblane möönis, et teateid rasketest haigestumistest «on olnud väga vähe.»
Esialgu kehtib erikord piiridel kaks nädalat ehk kuni 15. detsembrini.