Eile tuli uudis, et Itaalia Alpides sai vähemalt seitse inimest surma, kui Marmolada liustik ootamatult liikuma hakkas. Loodusnähtusi inimene paraku kontrollida ei saa, kuid mägedes matkajaid varitsevad veel mitmed teisedki hädaohud. Mõned aastad tagasi käis Itaalia Alpides ohte trotsimas ka Postimehe ajakirjanik Kristina Herodes, kelle kogemust on võimalik lugeda altpoolt.
Kus kohtuda Dolomiitide metsikuma poolega? Alta Via 2 annab selle võimaluse. Imekaunis teekond järskudel kaljuäärtel, alpiaasadel ja lumistel nõlvadel. Aga päris spontaanselt sinna kihutada, nagu meie tegime, vast ei tasu. Või ehk tasub kah, otsustage ise.
Saapad vedelesid mu kõrval murul. Vaatasin üle auravate sokkide udulooris orgu. Mõlemas suunas silmapiirini sirutuvate mäeahelike siksakkide taga paistis üks maailma kaunimaid päikeseloojanguid.
Aga reaalsus sama maheroosa siiski polnud. Istusime Genova mägihüti taga pahklikul pingil, sest see oli ainus paik, kuhu kaks väsinud matkajat tol õhtul maha räntsatada said. Maja oli viimase kohani täis, söögisaal samuti. Telkida ei tohtinud, sest asusime looduskaitsealal. Järgmisse ööbimispaika viis viie tunni pikkune tee ning teades radade järskust avatud kuristike kohal, tundus ilmvõimatu neid pimedas läbida.
Armetus olukorras
Nii et säh sulle spontaanset matka! Kes see loll blond oli, kes tuli mõttele, et kappaks uitmõtte ajel mägedesse?! Kraam kotti ja lihtsalt vaatame, mis juhtub. Kes siin süüdi on? No ikka mina ise, puhtalt ja pidulikult.
Päike aga aina veeres meditatiivses rahus. Kes mägedes käinud, see teab, et kui ketas mäe taha kukub, pannakse tuled kui lülitist kinni. Siis ongi päris pime.
Põhjus, miks me koos kaaslasega seal nurga taga pingil passisime ja kogemata looduslikust vaatemängust osa saime, oli täitsa proosaline – mul polnud aimugi, mismoodi olukorda lahendada. Juba hakkas jahe, sest kui kukub päike, kukuvad kolinal ka kraadid. Jalad tuikasid ja õlad valutasid… Naersime oma narri seisu.