K, 7.12.2022

7 nõuannet abivahendiga reisijale

60+
7 nõuannet abivahendiga reisijale
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: SCANPIX

Ilusad suveilmad ja puhkuste periood viib reisima ka abivahenditega liikujaid. Enne pikemat väljasõitu tuleks kindlasti üle vaadata oma abivahendite tehniline seisukord ja veenduda, et abivahend on pikemaks reisiks valmis.

Nii nagu auto puhul, tuleks ka pikemas kasutuses olnud abivahendid enne suuremat väljasõitu tehniliselt üle kontrollida ja väljasõiduks ette valmistada.

“Lisaks turvalisuse tagamisele ennetab abivahendi kontrollimine ka võimalikke probleeme välismaal: näiteks võib kodust eemal abivahendile sobiva varuosa leidmine olla üsna keeruline ja ebamugav ning sageli ka kulukas,” märgib Invaru abivahendikeskuse klienditeenindusvaldkonna juht Kadri Tiido. 

“Julgustame abivajajaid kodudest välja tulema ja olema osa ühiskonnast, et nautida erinevaid ettevõtmisi ja üritusi. Abiks on kindlasti ka reisikaaslased, kes vajadusel ukse avavad või teed juhatavad,” rääkis Invaru klienditeenindusvaldkonna juht Tiido. Samuti võiksid erivajadustega inimeste lähedased abivajajatele tema sõnul pisut rohkem oma tuge pakkuda, et väljasõitudest või üritustest saaks rõõmu tunda kogu pere.

Lisaks turvalisuse tagamisele ennetab abivahendi kontrollimine ka võimalikke probleeme välismaal: näiteks võib kodust eemal abivahendile sobiva varuosa leidmine olla üsna keeruline ja ebamugav ning sageli ka kulukas.

1. Kontrolli ratastooli ja tugiraami rattaid ning pidureid

Ratastooliga või tugiraamiga reisijatel tasuks kindlasti enne reisi või matka üle kontrollida ratastooli rehvide õhurõhk ja pidurite korrasolek ning teha kindlaks, et rattad sõidavad otse. Uues keskkonnas liikudes võivad kaldteed olla oodatust libedamad või manööverdamine keerulisem ja seetõttu on töökorras abivahend äärmiselt oluline.

2. Kargu ja kepi otsikud korda

Karkude ja keppide kasutajatel tuleks kontrollida abivahendite kummiotsikuid, mis ei tohi olla liiga kulunud. Kulunud otsaga kark või kepp võib libedamal metallpinnal paigast libiseda ja nii võib inimene lihtsasti kukkuda. Selle ennetamiseks tasub kulunud kargu- ja kepiotsikud kindlasti enne pikemat retke välja vahetada.

3. Üüri reisimiseks ajutine abivahend

Liikumisabivahendite üürimine on muutunud aastate jooksul populaarsemaks ja sageli võetakse enne reisi laenuks kergemaid kokkukäidavaid ratastoole, toekamaid käimiskeppe, aga ka multifunktsionaalseid tugiraame istumisaluse ja korviga, kuhu saab mugavalt ka oma asjad paigutada nii, et neid käes kandma ei peaks. Lisaks on üürimise eeliseks võimalus abivahend hiljem tagasi tuua või sobivama vastu vahetada - nii ei jää see kasutult koju seisma.

4. Tutvu teenuspakkujate võimalustega erivajadustega inimestele

Mitmeid abivahendeid, näiteks ratastoole, on võimalik vajadusel ka sihtkohas üürida. Nii lennujaamades, kruiisilaevadel kui ka paljudes hotellides on võimalik broneerida endale juba pileteid ostes ratastool ja vajadusel ka ratastooli saatja, et teekond mugavamaks muuta. Samuti tasub kindlasti uurida erinevate teenuspakkujate võimalusi erivajadustega reisijatele enne reisi ja broneerida vajalikud abivahendid võimalikult varakult.

5. Uuri, kui abivahendi-sõbralik on reisisihtkoht

Pikemaid väljasõite või uute kohtade külastamist on mõistlik abivahendite kasutajatel alati eelnevalt ette planeerida. Tasub varuda aega ja uurida, kuidas pääseb reisisihtkohta näiteks ratastooli või tugiraamiga ning missugused võimalused on seal näiteks inva-WC kasutamiseks. Samuti on varajane broneerimine oluline siis, kui soovite saada majutusasutuses liikumisabivahendiga külalistele mõeldud tuba - sageli on selliseid tubasid vähem kui soovijaid.

6. Lae akud täis

Lisaks täislaetud akuga mobiiltelefonile on abivajajatel, kes kasutavad liikumiseks skuutrit või elektrilist ratastooli, äärmisel oluline laadida abivahendi aku enne kodust väljumist täis. Kui juhtub, et liikumisabivahendi aku saab pidevalt liiga kiiresti tühjaks, tasuks mõelda aku väljavahetamisele. Nii saab vältida olukorda, kus aku kõige ebasobivamas kohas ootamatult tühjaks saab.

7. Ära unusta ravimeid ja päikesekaitset

Abivahendi tehnilise seisundi kõrval on sama oluline ka selle kasutaja seisund. Kindlasti ei tohiks suvisel ajal unustada päikesekreemi, sääsetõrjevahendit, suvemütsi ega veepudelit - nende puudumine võib rikkuda kogu väljasõidu. Samuti tuleks võtta kaasa vajalikud ravimid ja panna reisiks valmis ka isiklikuks hügieeniks vajalikud vahendid.

Märksõnad
Tagasi üles