Skip to footer
Saada vihje

Head sea-aastat Vietnami moodi!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sea-aastale pühendatud dekoratsioon Hanoi poekese ees.

Kuigi Vietnamis on viimased 65 aastat ametlikult kasutusel Gregoriuse kalender, tähistatakse mitmeid pühasid vana kuukalendri järgi. Ühel ajal Hiinaga võetakse uut aastat vastu ka Vietnamis. Tet on suurejooneline perepüha, mida süüakse, ning mille eel ja järel valitseb liikluses täielik kaos. Ometi on see sellel maal vaata et parim aeg.

Vietnamlaste aastavahetusepidu kannab nime Tet Nguyen Dan ehk lihtsalt Tet. Tõlkes tähendab see «esimese päeva esimese hommiku pidusööming». Tet on Vietnami festivalidest kõige tähtsam ja seda tähistatakse suurejooneliselt üle riigi. Hiinas vältavad uusaastapidustused 15 päeva, ka vietnamlaste Tet on mitmepäevane festival, mis tänavu kestab 3.–10. veebruarini. Sel aastal on Teti kõige tähtsam päev 5. veebruar, mil algab sea-aasta. Seda nimetatakse esimeseks Teti-päevaks.

Teti tähistamine on igivana traditsioon ja esialgu tänati nende pidustustega jumalaid kevade alguse eest. Tet jäi ühe saagi koristamise ja teise külvamise vahele. See aeg tähendas ajaarvestuse uut algust ja pakkus võimalust puhata põllutööst.

Templid on tulvil rahvast, lilli ja ohvriande.

Reisimine muutub põrguks

Tänapäeval on Tet eelkõige perepüha. Naastakse kodulinna, et nautida omaste seltsi, tervitada koos uut aastat, austada ühiselt esivanemaid ja osaleda pidustustel. Nii mõnedki reisijuhid soovitavad turistidel Teti ajal Vietnamisse sõitu vältida. Oma kogemusest kinnitan, et tegelikult on see suurepärane aeg seal viibimiseks. Teti ajal on Vietnam rõõmus ja värviküllane. Kui tunda veidi kohalikku etiketti ja säilitada rahulik meel, saab preemiaks kordumatu elamuse.

Teti ajal reisimine võib panna kannatuse proovile, on see ju aasta kõige kiirem aeg. Miljonid vietnamlased lähevad nädal enne pidustusi liikvele, et aastavahetuseks lähedastele külla jõuda. Samas kasutavad paljud pered puhkepäevi selleks, et koos puhkama sõita. Lisaks saabub samal ajal riiki arvukalt hiinlasi, et siin uut aastat vastu võtta.

Ettevalmistused aasta suurimaks peoks kestavad paar nädalat. Sel ajal käib turgudel ja kaubakeskustes vilgas sagimine. Kõik vajaminev tuleb soetada varakult, sest Teti ajal on suur osa äridest suletud.

See kõik tähendab, et hotellid on külastajatest tulvil. Bussi-, rongi- ja lennupiletite hinnad tõusevad lakke ja need müüakse varakult läbi. Kolme nädala jooksul valitseb liikluses kaos. Lennud kipuvad hilinema. Paljud inimesed lendavad esimest korda elus, nii et pole pole ime, kui mõned neist kannavad lennukis kiivrit või püüavad tulutult telefoniga sõnumeid saata. Sõit rongi kolmanda klassi vagunis on eriti ekstreemne, sest kitsastesse tingimustesse peavad ära mahtuma ka inimeste sulelised ja karvased kaaslased. Reisiaeg pikeneb vähemalt kaks korda. Pärast festivali kiirustavad kõik taas koju. Seega tuleb Teti nautimiseks eelnevalt oma käike ja tegevusi planeerida.

Ettevalmistused aasta suurimaks peoks kestavad paar nädalat. Sel ajal käib turgudel ja kaubakeskustes vilgas sagimine. Kõik vajaminev tuleb soetada varakult, sest Teti ajal on suur osa äridest suletud. Ostetakse kingitusi, kaunistusi ja ohtralt toitu. Aga ka uusi rõivaid, et neid uue aasta hakul kanda.

Samal ajal koristatakse väga põhjalikult kodu, et vabaneda vana aasta halvast õnnest. Mõnikord värvitakse selleks lausa toad üle. Valmistatakse palju toitu. Hoolikalt kaunistatakse esivanemate altar. Võimalust mööda tasutakse võlad ning püütakse ära lahendada tülid.

Pidu võib alata!

Tänavad ja majapidamised ehitakse lippude, laternate ja lillekaunistusega. Lilled on väga olulised, sest loovad pidulikku meeleolu. Vietnami põhjaosas on kõige tavalisemad roosad või punased virsikuõitest buketid. Lõunas näeb kõikjal erekollaseid linnusilmapuu õisi. Viljade kentsaka kuju tõttu kutsutakse seda taime ka Miki-Hiireks. Samuti ehivad vietnamlased oma kodusid bonsaidega ning pikaealisust sümboliseerivate krüsanteemide ja peiulilledega.

Mõned pered püstitavad pidustuste ajaks erilise Teti-puu, just nagu meie toome tuppa jõulupuu. See on bambus, millelt enamik lehti ära kitkutud ja üksnes latva mõned oksad alles jäetud. Puu otsa seotakse talismane, et häid vaime ligi meelitada ja halbu eemale tõrjuda. Sageli riputatakse puude külge punaseid ümbrikke, mis sisaldavad võltsraha. Sellised puud toovad õnne. Eriti armastatud on kumkvaadipuu. Enne Teti võib sageli näha, kuidas mootorratturid oma sõidukitel suuri puid transpordivad. See on väga vahva vaatepilt!

Köögijumala ettekanne Nefriitkeisrile

Tavapäraselt vaadatakse Teti ajal üle riidekapp ja otsitakse välja kõige kirjumad rõivad. Mida rohkem värve kanda, seda parem. Must ja valge on Vietnamis leinavärvid ja neid välditakse. Seevastu punast ja kollast peetakse hea õnne ja jõukuse värvideks. Teti ajal näeb kõikjal Vietnamis kollaste tähtedega punaseid loosungeid. Samades värvides on ka Vietnami lipp.

Idamaise pärimuse järgi elab igas majas Köögijumal, kes kaitseb majarahvast ja kodukollet. Köögijumal on kursis pere kõikide saladustega. Nädal enne uue aasta saabumist lahkub Köögijumal kodust ja läheb taevasse, et kohtuda sealse valitseja Nefriitkeisriga. Pärale jõudes annab Köögijumal valitsejale ülevaate pere viimase aasta tegemistest. Nefriitkeiser kuulab ettekande ära ja otsustab, kas peret karistada või premeerida.

Vana uskumuse järgi püüavad kurjad vaimud Teti ajal siseneda kodudesse, et uueks aastaks halba õnne tuua. Paharettide eemale peletamiseks tuleb tekitada valju müra.

Pererahvas püüab viia Köögijumalat sellisesse meeleollu, et raport tuleks soosiv. Selleks korraldavad nad jumala auks söömaaja ja toovad ohvriande. Aasta viimase kuu viimasel päeval tuleb Köögijumal kuldse karpkala seljas ratsutades majja tagasi. Sellel ajal tulevad kõikjal Vietnamis pered kokku. Süüakse maitsvat toitu, vahetatakse kingitusi ja vaadatakse koos komöödiasaateid.

Kesköö lähenedes süüdatakse koos kodualtaril lõhnaküünlad ja kutsutakse lahkunud pereliikmeid elavatega vaimus ühinema. Kui saabub kesköö ja algab uus aasta, tervitatakse tagasi saabunud Köögijumalat. Aegade jooksul on usk Köögijumala olemasolusse kahanenud, kuid ta on jäänud tähtsaks tegelaseks vietnami folklooris.

Vana uskumuse järgi püüavad kurjad vaimud Teti ajal siseneda kodudesse, et uueks aastaks halba õnne tuua. Paharettide eemale peletamiseks tuleb tekitada valju müra. Nii lüüaksegi gonge ja trumme, helistatakse kelli, tuututatakse autopasunaid. Koeri innustatakse haukuma, sest seda peetakse heaks endeks.

Teti ajal toimub Hanois ka ilukirja festival.

Tänavad on uusaasta hakul tavapärasest märksa prügisemad. Nimelt on Teti ajal pühkimine rangelt ebasoovitav. Nii võib oma õnne kogemata minema pühkida! Samal põhjusel välditakse ka juuste ja küünte lõikamist.

Vietnamlased usuvad, et Teti ajal tehtud teod mõjutavad nende käekäiku algaval aastal. Seetõttu ollakse väga ettevaatlikud. Eriti tähtis on esimene Teti-päev, mil ollakse leplik ning kellegi kohta ei öelda halvasti. Naeratatakse sageli, et õnne ja jõukust ligi meelitada.

Kui Teti ajal külastada mõnda poodi, tuleb sealt kindlasti midagi osta, et ärile mitte halba õnne tuua. Enamik poode on aga suletud, sest äriomanik veedab aega pere seltsis või on läinud templisse ennustajaga konsulteerima. Taksosõit ja teised teenused on Teti ajal märksa kallimad, kuid nende pisiasjade peale ei protesteeri keegi. Kõige rumalam tegu on Teti ajal tühja-tähja pärast ärritumine ja vaidlemine.

Aasta kõige tähtsam külaline

Meil ootavad lapsed jõule, sest siis saab kingitusi. Vietnamis ootavad lapsed Teti, sest vanemad ja külalised jagavad neile punased ümbrikke õnnerahaga. Kingitust ei saa siiski päris niisama. Esmalt peavad lapsed vanemaid traditsioonilisel viisil tervitama ning soovima neile tervist ja pikka iga. Välismaalased võidavad kergesti uusi sõpru, kui kingivad Teti ajal lastele punaseid ümbrikke. Ümbrikes peituvad rahatähed pole suured, ent kokkuvõttes võib summa kasvada üsna soliidseks. Lapsed kasutavad raha oma soovide järgi. Enamasti ostavad nad mänguasju või mängivad täringumänge.

Kõige tähtsam on see külaline, kes uuel aastal esimesena uksest sisse astub. Just tema määrab perekonna õnne terveks algavaks aastaks. Mida jõukam ja lugupeetum see isik on, seda parem. Sageli valib pere juba varem välja ühe eduka ja kõrge moraaliga inimese, kellel palutakse end esimesena külastada. Mõnikord lahkub perepea ise kodust ja naaseb mõni minut pärast keskööd, et perele õnnelikku aastat kindlustada. Igaks juhuks ei astu aasta esimesel päeval keegi ilma kutsumata ühtegi majja.

Väikesed hanoilased Kirjasõna templis

Teti esimene päev veedetakse lähimate pereliikmete seltsis. Järgmistel päevadel suheldakse kaugemate sugulaste ja sõpradega. Ühiselt külastatakse templeid, kus palvetatakse, tehakse annetusi ja lastakse tulevikku ennustada. Neil päevil tuleb templitesse pääsemiseks seista pikkades järjekordades, sest need on rahvast tulvil.

Hanois on eriti populaarsed Kirjasõna tempel ja järve keskel asuv Nefriitmäe tempel, kuhu pääseb mööda kitsast silda. Mõnda templit tasub kindlasti külastada, sest seal saab osa muusikalistest etteastetest ja näeb palju kaunites riietes inimesi. Seevastu kuulsa Aroomipagoodi väisamine Teti ajal võib kujuneda väsitavaks õudusunenäoks, sest rahvast on lihtsalt ülemäära palju. Paratamatult meelitavad rahvarohked paigad ligi ka taskuvargaid.

Minu hotellitoas oli teler rikkis ja see ei saanud korda kogu pühadeaja jooksul, sest remondimehed olid sõitnud teise linna oma perede juurde.

Väikelinnades sureb Teti ajal elu välja. Toidu ja transpordivahendi leidmine muutub keeruliseks. Seetõttu on turistidel festivali ajal hea viibida suurlinnades, eriti Hanois. Need, kes pühade ajal linnas igavust tunnevad, võivad sõita ekskursioonidele, sest mitmed reisibürood tegutsevad edasi. Muuseumid, kinod ja ostukeskused jäävad kõikjal mõneks päevaks suletuks. Õnneks on ööpäev läbi avatud minimarketid, kust saab kõike hädavajalikku. Minu hotellitoas oli teler rikkis ja see ei saanud korda kogu pühadeaja jooksul, sest remondimehed olid sõitnud teise linna oma perede juurde. Et tuba ei tunduks nii kõle, ostsin odavaid Teti-kaunistusi ja ehtisin nendega ruumi.

Teti ei tähistata, vaid süüakse

Suuremates linnades jäävad paljud söögikohad pühadest hoolimata avatuks, kuid sageli peavad nad menüüd muutma. Ühes restoranis kurtis perenaine, et ei saa pakkuda kõige tavalisemaid kevadrulle, sest turg on suletud ja nii ei saa osta vajalikke koostisaineid. Teises söögikohas lisati arvele väike summa – uue aasta heaks õnneks. Kui selle ära maksin, toidu eest tänasin ja head uut aastat soovisin, sain kingiks kotikese maiustustega. Rahvustoit pho on maitsev nagu ikka ja tänavaäärses söögikohas läheb Teti ajal kohalikega lõimumine palju kergemini kui tavaliselt.

Ho Chi Minhi mausoleumi valvurid on turistide lemmikud.

Vietnami keeles ei räägita Teti tähistamisest, vaid selle söömisest. Näiteks «Kas sa sööd Teti ajal oma perega?» või «Kus sa tänavu Teti ajal sööd?». Ometigi ei mõelda selle all pelgalt vatsa täis pugimist. Söömine tähendab siin pigem teistega osaduses olemist või vaimset toitumist. Võiks lausa öelda, et see on midagi armulaual käimise taolist. Samas ei saa unustada, et vanal ajal oli nälg Vietnamis tõsine probleem. Siis kujutas Tet endast külluse aega, mil sai kõhu korralikult täis.

Harukordse elamuse saab, kui tõusta uue aasta hommikul vara ning minna Hanoi vanalinna jalutama. Lärmakad tänavad, mis tavaliselt kihavad inimestest ja mopeedidest, on nüüd ebatavaliselt tühjad.

Kõige tähtsamad Teti aja toidud kannavad kohalikus keeles nime banh chung ja banh tet. Need on suurtesse taimelehtedesse mässitud koogid, mis koosnevad kleepuvast riisist, sealihast ja mungubadest. Kinninööritult näevad nad välja justkui rohelised jõulukingid. Banh chung kujutab endast pakikest, millele antakse raami abil risttahuka kuju. Seevastu banh tet vormitakse silindrikujuliselt. Kandiline pakike sümboliseerib maad ja ümar taevast.

Roogade valmistamise ajal pajatatakse lastele legendi peotoitude päritolust. Selle järgi elas kunagi ammu kuningas, kel oli palju poegi. Tuli otsustada, kes poegadest hakkab isa järel maad valitsema. Selleks korraldati printside vahel võistlus. Igaüks neist pidi valmistama toidu, mis sobiks kõige paremini Teti ajal esivanemate altarile. Üks printsidest, Lang Lieu, oli vaene ja pidi oma «konkursitöö» valmistama odavatest ainetest. Ometigi leidis kuningas, et just need toidud on parimad ja sobivad ka altarile. Lang Lieu sai uueks kuningaks ja tema leiutatud toidud on tänini Teti sümbolid.

Mida kirjumad riided, seda parem!

Harukordse elamuse saab, kui tõusta uue aasta hommikul vara ning minna Hanoi vanalinna jalutama. Lärmakad tänavad, mis tavaliselt kihavad inimestest ja mopeedidest, on nüüd ebatavaliselt tühjad. Kaheksa miljoni elanikuga linnas on see midagi erakordset. Kolme päeva jooksul on Hanois väga vaikne, kuid linn pole kaugeltki mitte välja surnud.

Õhtuti on pühadest hoolimata mõnele vanalinna peotänavale raske ära mahtuda. Umbes neli päeva pärast aastavahetust muutub kõikjal elu taas tavapäraseks. Poed avavad uksed ja inimesed naasevad tööle. Festivali lõppu tähistatakse tänavatel trummipõrina ja lõvitantsuga.

ABBAga peole

Eraisikutel pole üldjuhul võimalik Vietnamis osta ilutulestikurakette. Tulevärke organiseeritakse riiklikul tasandil. Vietnami suurlinnades oli Teti-aegsed ilutulestikuetendused varem väga oodatud, kuid viimasel paaril aastal pole neid enam toimunud. Partei kinnitusel suunatakse tulevärgile kulunud raha nüüd vaeste eluolu parandamisse, kuid selles jutus on palju segast.

Ükski reisikiri ei suuda edasi anda tõelist Teti-kogemust. See on Vietnamis aasta kõige õnnelikum aeg. Inimesed veedavad seda koos pere ja sõpradega, jagavad kingitusi, naeratusi ja toiduportsjoneid.

Saluutide puudumine pole peomeeleolu siiski kahandanud. Hanois armastab rõõmutsev rahvamass koguneda linna keskel paikneva järve äärde. Siin-seal pannakse püsti lavad, kus karismaatilised esinejad pakuvad kõikvõimalikku tasuta meelelahutust. Huvitaval kombel näib kõige populaarsem muusikapala olevat ABBA «Happy New Year». See kostab ikka ja jälle.

Ho Chi Minh City ei jää Teti ajal nii vaikseks nagu Hanoi, kuid tänu kaunistustele muutub linn palju värvikamaks. Muuhulgas korraldatakse Teti-teemalisi etendusi, mis on mõeldud spetsiaalselt turistidele. Seevastu imeline Hoi An on tavapärasest veelgi rohkem laternaid täis riputatud.

Ükski reisikiri ei suuda edasi anda tõelist Teti-kogemust. See on Vietnamis aasta kõige õnnelikum aeg. Inimesed veedavad seda koos pere ja sõpradega, jagavad kingitusi, naeratusi ja toiduportsjoneid. Kõik on elevil ja naudivad igat hetke, sest järgmine Tet tuleb alles aasta pärast.

Vastupidiselt levinud arvamusele pole vietnamlastel midagi selle vastu, kui välismaalased koos nendega pidutsevad. Kohalikud teavad, et turistid pole kõigi kommetega kursis, seega vaadatakse väiksematele eksimustele läbi sõrmede. Külalislahkus tõuseb sel ajal lakke. Sageli juhtub, et turiste kutsutakse külla. Sel juhul jääb üle vaid nautida peomeeleolu ja soovida kõigile häid pühi.

Vietnami keel on tonaalne ja meie jaoks keeruline. Ometigi ilmus kõigi nägudele siiras naeratus, kui püüdsin kohalikus keeles hääldada uue aasta tervitust: «Chuc Mung Nam Moi

Kollane maasiga toob rõõmu ja rikkust

5. veebruaril algab kollase maasea aasta ja seda peetakse heaks raha-aastaks, mil investeeringud tasuvad end ära ja majanduslikku puudust pole karta. Samuti on see aasta täis sõprust ja armastust, sest siga lihtsalt ongi lahke ja suuremeelse loomuga.
Legend kõneleb, et kord kutsus Nefriitkeiser kõik loomad enda juurde. Ta lubas, et iga kohale tulnud looma järgi nimetatakse üks aasta. Siga jõudis pärale viimasena, sest ta oli rännakul nälga tundnud, söönud ja magama jäänud. Sellest tuleneb ka ütlus «laisk nagu siga». Aga kalendritsükli viimane, 12. aasta kannab tänini sea nime.
Et vältida sõna «siga», kasutavad paljud sea-aastal sündinud Hiina moslemid oma sünniaasta kohta väljendit «hai». See ei tähenda röövkala, vaid on üks kindel Hiina hieroglüüf.
Jaapani ja Tiibeti kalendrites on sea asemel metssea aasta.
Kollase maasea aasta õnnevärvid on punane, roosa ja oranž, samuti valge ja kuldne. Kollane maasiga näib armastavat itaalia kööki ning eraldi tähelepanu tuleks pöörata D-vitamiini ja raua sisaldusele toidus.
Sea aastal sündinuid peetakse üldiselt ausaks, usaldusväärseks, tolerantseks ja lahkeks. Ärrituma kipuvad nad küll kergesti, aga pikka viha ei pea.
Sigade sünniaastad: 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019.

Kommentaarid
Tagasi üles