Saada vihje

Iidsete kultuuride aardelaekad Vahemeres – Malta ja Gozo 

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Malta pealinn Valletta näeb õhtuvalguses maaliline välja.
Malta pealinn Valletta näeb õhtuvalguses maaliline välja. Foto: Annika Reinumägi

Vahemeres asub väike muinasjutuline saareriik. Riigi asustatud saared kannavad isevärki nimesid, nagu Għawdex, Kemmuna ja… Malta. Pärast seda, kui esimesed elanikud siia väidetavalt kuuendal aastatuhandel enne Kristust Sitsiiliast meritsi saabusid, on Malta saarte kivist pinda tallanud väga paljude keelte ja kommetega vallutajad. Nii ongi ajaloost välja astunud malta rahvus ja malta keel.

Mina soovisin Maltal ühe esimese asjana ära näha Sinise laguuni. Ja mitte ainult näha, vaid ka varbad sooja türkiissinisesse merevette kasta. Nii astusingi ühel varahommikul Sliema linna sadamas seisva reisilaeva pardale. Laevareisil jõudsin näha möödalibisevat Malta rannikut, sillerdavat merd ja nina põletavat päikest. Peagi saabusin Comino saarele.

Sinine laguun asub tegelikult kahe saarekese, Comino (ehk Kemmuna) ja Cominotto (ehk Kemmunett) vahel. Need saarekesed on omakorda surutud suuremate saarte, Malta ja Gozo (ehk Għawdex) vahele. Rohekalt ja helesiniselt peegelduva vee, mustjate kaljude ja ümbritsevate lahesopiliste saarte ilu lummab kindlasti igat sinilaguuni saabujat.

Tagasi üles