Unikaalne veealune skulptuuride kogu oli nähtav ainult sukeldujatele, kuid sellegipoolest nõudis Maldiivide president kujude hävitamist.
Maldiivide võimud hävitasid briti kunstniku taiese, kuna see ei sobinud islami vaadetega (5)
Veealused muuseumid ja kunstiteosed on muutumas üha populaarsemaks üle terve maailma. Nii tegi oma kunstiinstallatsiooni populaarsesse puhkusesihtkohta Maldiividele ka briti kunstnik Jason DeCaires Taylor, kelle töö nüüd politsei hävitas, kirjutas news.com.au.
Maldiividel on ametlikuks religiooniks islam ning inglase kunstiteos tekitas pahameelt eeskätt kohalikes usujuhtides. Selle peale nõudis president Abdulla Yameen skulptuuride veest välja võtmist ja hävitamist.
Presidendi sõnul oli kujude näol tegemist «iidolitega,» kes on islami religioonis keelatud. Samuti oli president Abdulla Yameen veendunud, et kunstiteose vastu oli «märgatav avalik pahameel», mis oli tema sõnul põhjuseks, miks ta andis käsu need hävitada.
Radikaalse islamivoolu pooldajad on vastu igasugusele inimese kujutamisele, kuid tänapäeva maailmas on selle vastu võitlemine muutumas üha keerulisemaks.
Briti kunstnik Jason DeCaires Taylor ise väitis, et tema skulptuuridel ei olnud mitte mingisugust religioosset tähendust. Tema sõnul püüdis ta nendega lihtsalt tabada inimvormi lihtsust ja karakterit.
«Ma olin äärmiselt šokeeritud ning mu süda murdus kuuldes, et Maldiivide võimud on minu kujud Coralariumis hävitanud, hoolimata kestvatest läbirääkimistest ja dialoogist,» sõnas Taylor.
Sirru Fen Fushi resortgai hedhifaiva Coralrium gai insaanunge soora sifa vaagothah behettifaiva sculpture thah naga coralarium vany miadhuge 17:45 gai huskurevifai. pic.twitter.com/Yamgw4evCn
— Maldives Police (@PoliceMv) September 21, 2018
«Coralarium loodi, et ühendada inimesi keskkonnaga ning tekitada paik, kus mereelustik hakkaks vohama,» lisas ta.
Coralariumina tuntud installatsioon oli korallriffi juures, ujumiskaugusel Fairmonti Sirru Fen Fushi hotellist. Selle eesmärk oli olla nii turismiatraktsioon kui ka mereelustiku elupaik. Öösel oli installatsioon täidetud tulukestega, mis tekitasid vee all sukeldudes maagilise elamuse.
Kohalik politsei postitas fotod kujude hävitamisest sotsiaalmeediasse.