TalTechi Geoloogia Instituudi vanemlektor ning Eesti Geoloogiateenistuse vanemseismoloog Heidi Soosalu ei saa otseselt nõustuda, et tegemist on nüüdseks kurikuulsaks saanud Eyjafjallajökulliga võrreldes kordi võimsama mäehiiglasega. «Aga kui arvestada, et Katla nagu vulkaan on mõõtudelt suurem kui Eyjafjallajökull ning kaetud laiema ja paksema liustikuga, on põhjust eeldada, et ka Katla võimalik purse oleks võimsam,» tõdeb Soosalu.
Katla purskab tavaliselt 40 ja 80 aasta järel, kuid viimane märkimisväärne purse jäi aastasse 1918. «Katla on üks Islandi aktiivsematest vulkaanitest,» selgitab Soosalu. «Tegelikult sellest saadik, kui Island asustati, on ta teadaolevalt pursanud vaheaegadega 13 kuni 95 aastat.
Nüüdseks on Katla püsinud aga erakordselt kaua vaiksena ja ta veedabki «vaikuse juubelit», kuna oktoobris saab sada aastat täis sellest, kui see vulkaan purskas, tekitades vähemalt kuni 14 kilomeetri kõrguseni kerkinud tuhapilve.
Siiski on tal olnud rahutuid perioode 1955., 1999. ja 2011. aastatel – osa teadlastest on seisukohal, et nendel juhtudel võis olla toimunud väiksemad pursked, mis ei suutnud enda teekonda läbi liustiku sulatada.»
Seega on tegelikult Katla käitumine siiski ebaregulaarne ja meedias välja öeldud numbreid 40 ja 80 aastat ei tasu võtta väga piinliku täpsusega, aga seismoloog mainib: «Iga päev viib meid lähemale järgmisele purskele ja tõenäosus sellise toimumiseks kasvab.»
Selle vulkaani teeb aga eriti huvitavaks üks asi – eripäraks on see, et Katla asub liustiku all ja just seetõttu ongi ta oluliselt ohtlikum. «Umbes tuhandekraadise kuuma magma ehk ülessulanud kivimi kontakt liustikujääga toimub paratamatult plahvatuslikult,» räägib asjatundja. «Ilma liustiku olemasoluta toimuksid paljud Katla pursked võrdlemisi rahuliku laava voolamise ja gaaside vabanemise näol.»