Galerii: Kariibi mere paradiisirannad on täitunud mürgiseid gaase eritavate vetikatega

Agaate Antson
, Reisile.ee toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mehhiko tuntuimatesse helesinise vee ja valge liivaga randadesse on kandunud ohtralt sargassumi meriadru, mis levitab nii koledat haisu kui ka mürgiseid gaase.

Mehhikos Quintana Roo maakonnas Playa del Carmenis on mitmed rannad täitunud sargassumi vetikaga- pruuni meriadruga, mis kasvab tavapäraselt avamerel. Ohtra vetikamassiga on hädas lisaks Playa del Carmeni piirkonnale ka mitmed teised Kariibimere rannad ning ka USA idarannik.

Teadlaste sõnul toimus sargassumi vetika massiline kasv 2011. aastal, kuid ajapikku on probleem vaid süvenenud ning peagi pole välistatud enam ka keskkonnakatastroof. Kuigi randu puhastatakse vetikatest igapäevaselt, on mõne päevaga taas terve rannaäär haisvat meriadru täis.

Kui sargassumi vetikas maismaale jõuab, tekib selle lagunemise toimel mürgine vesiniksulfiid, mis tekitab nii mädamuna haisu kui ka terviseprobleeme. Vesiniksulfiid on õhust raskem aine, mis kahjustab eeskätt närvisüsteemi.

Lisaks sellele, et vetikas on tülikas nii kohalikele kui ka turistidele, on see kahjulik ka kohalikule ökosüsteemile. Nimelt mõjutab see vees olevat hapniku taset ning toob kaldale erinevaid mikroorganisme, mis omakorda madalas vees olevaid korallrahusid kahjustavad. 

Sargassumi vetika vohamine on tõenäoliselt põhjustatud kliima soojenemisest tulenevast merevee temperatuuri tõusust ning vee saastumisest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles