Küll aga kaevati sel kevadel talgute korras välja ülemise tuletorni juures olnud vana paekividest trepp, mis on üks osa sihist, mida mööda majakavahid omal ajal kahe torni vahet liikusid.
Suurupi tuletornide traagiline minevik
Teise maailma lõpus anti taanduvatele Saksa vägedele käsk olulisemad tuletornid õhku lasta. «Suurupi alumise tuletorni juures elanud vanaonu naine Indi palus: «Bitte, jätke torn alles, see on nii mõttetu.» Ja jäetigi,» rääkis Anne-Ly Gross-Mitt. Ülemine tuletorn aga oli kavas kindlasti õhku lasta ja laenguidki oli küljes, kui segastel asjaoludel seda tegema pidanud mees surma sai. Torn süttis ja põles sees tühjaks.
Küll aga hävis 1953. aastal vana majakavahi maja. «Majakaülema poeg tõi mere äärest koju miini ja hakkas seda näppima, poiss sai surma ja maja lendas õhku,» rääkis naine. Pere kolis pärast poja surma mujale elama.
Kommentaar
Veeteede ameti tugiteede juhataja Katriin Pellä
Tuletornid on alati inimestele huvi pakkunud ja kõik koostööpartnerid on põhjendanud, et tuletorni avamine tõstab piirkonna atraktiivsust ja aitab tutvustada tuletorne kui Eesti merekultuuri tähtsat osa.
Veeteede amet on seni andnud rendile Kõpu, Ristna, Tahkuna tuletornid Hiiumaal, Kihnu, Ruhnu, Vormsi Saxby, Pakri, Suurupi tuletornid. Rendile tahetakse võtta ka Naissaare tuletorni (MTÜ Naissaarlaste kogukond) ja Osmussaare tuletorni (Lääne-Nigula vallavalitsus). Eestis on kokku 41 töötavat tuletorni, potentsiaali külastajatele avamiseks on veel nelja-viie tuletorni puhul.
Amet rendib tuletorne välja, et anda inimestele võimalus tutvuda tuletorniga seestpoolt ja mõista ka paremini tuletornide tähtsust meresõidus. Teine põhjus on see, et paljud tuletornid on halvas ehituslikus seisukorras ja piletimüügist saadav tulu aitab katta kasvõi osaliselt tuletornide remonditöid.
Eelkõige on tuletorni rentija kohustus investeerida, et muuta tuletornid külastajatele ohutuks. Amet tasub ainult nende tööde eest, mis on seotud navigatsioonitule tööga.