K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Selgusid Eesti parimad reisiraamatud

Agaate Antson
, Reisile.ee toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Foto: Go Travel

Möödunud reedel valiti Kirjanike Majas aasta parimateks reisiraamatuteks Hendrik Relve ja Berit Renseri teosed Indoneesiast.

Kümnendat korda välja antud parima reisiraamatu tiitel läks tänavu jagamisele kahe teose vahel. 2017. aasta parimateks reisiraamatuteks nimetati Hendrik Relve «Kiviaja puudutus» ja Berit Renseri «Minu Indoneesia». Mõlemad raamatud toovad lugejateni Indoneesia eksootilised ja eripalgelised kultuurid.

«Beriti raamat räägib kaasakiskuvalt sellest, kuidas üks vabameelne noor naine Indoneesia käskude-keeldude, rangete tavade ja silmakirjalikkuse sigri-migris hakkama sai ja kuidas seda nautis,» ütles parima reisiraamatu tiitlit välja andva Go Reisiajakirja žürii liige Tiit Pruuli.

Korduvalt Indoneesias reisinud ja elanud Berit Renser tunnistas, et tihti küsitakse temalt, kust võttis neiu jõu ja julguse minna üksi kultuuriliselt täiesti teise keskkonda. 

«Tavaliselt inimesed kardavad seda, mis on eemal, kuid mida lähemale asjadele minna, seda omasemaks kõik muutub ning lõpuks võib avastada, et Eesti ja Indoneesia inimesed polegi nii erinevad,» ütles Renser.

Osalt räägibki «Minu Indoneesia» Renseri teekonnast, kuid ka sellest, kuidas võõrad kombed ja tavad ühel hetkel täiesti iseenesest mõistetavateks muutuvad.

Hendrik Relve raamat «Kiviaja puudutus» räägib aga retkest Uus-Guinea saarele korowaide juurde, keda on säilinud umbes paar tuhat ning kes elavad kaugel džunglis ülejäänud maailmast ära lõigatuna.

«See on ime, et selline rahvakild on kusagil maailmas säilinud. Nad on loodusrahvas sõna otseses mõttes, sest nad ei sõltu välismaailmast mitte kuidagi. Kui mingil põhjusel peaks tsiviliseeritud maailma rahvastik hävima, siis just nendest võib ühel hetkel saada uue maailma seeme,» kirjeldas Relve.

Varasematel aastatel parima reisiraamatu tiitli pälvinud:

2008 Roy Strider «Himaalaja jutud» 

2009 Aime Hansen «Jaipur-Delhi-Himaalaja: reisikohvrist leitud lood» 

2010 Viivi Luik «Varjuteater» 

2011 Vahur Afanasjev «Minu Brüssel» ja Peeter Sauter «Flirt Budaga. Elust ja tsiklisõidust» 

2012 Mart Kivastik «Vietnami retsept» 

2013 Janika Kronberg «Rännud kuue teejuhiga» 

2014 Heilika Pikkov «Minu Jeruusalemm», Enn Kaup «Imekaunis Antarktika» ja Enn Kaup «Armulugu Antarktikaga» 

2015 Kariina Tšursin ja Margus Sootla «Ühel teljel ümber planeedi» 

2016 Jaan Undusk «Teekond Hispaania» (2016).

Lisaks andis žürii välja ka aastate seikluse tiitli, mille pälvis seitsme aasta pikkuse reisi eest Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas autoga seikleja Tarmo Tamming. Kokku 2000-eurose auhinnafondi pani võitjatele välja Go Travel.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles