Austria pealinn Viin valiti maailma parimaks linnaks, kus elada juba üheksandat aastat järjest.
Maailma parima ja halvima elukvaliteediga linnad on selgunud (2)
Juba kahekümnendat aastat järjest viib Mercer läbi elukvaliteedi uuringut, kus võrreldakse 231 suuremat ja olulisemat maailma linna, vahendas Telegraph. Elukvaliteedi määramisel vaadeldakse kuritegevuse taset, tervishoidu, haridust, avalikke teenuseid, vabaaja tegevuse võimalusi, kinnisvaraturgu ja isiklikku vabadust.
Esimesed 20 linna on eelmise aastaga võrreldes peaaegu samad, vaid järjekord on veidi muutunud. Ainus uustulnuk on sel aastal Luxembourg, mis tõukas Stockholmi esimese 20 linna nimekirjast välja. Stockholmi väljalangemise põhjuseks on 2017. aasta aprillis toimunud terrorirünnak.
Top 20 kõige parema elukvaliteediga linnad
1. Viin
2. Zürich
3. Auckland
4. München
5. Vancouver
6. Düsseldorf
7. Frankfurt
8. Geneva
9. Kopenhaagen
10. Basel
11. Sydney
12. Amsterdam
13. Berlin
14. Bern
15. Wellington
16. Melbourne
17. Toronto
18. Luxembourg
19. Ottawa
20. Hamburg
Aasia linnadest tuli kõrgeimale kohale (25) Singapur, Aafrika linnadest Port Louis (83), Ladina-Ameerikas Montevideo (77) ja Ameerika Ühendriikides San Fransisco (30).
Eesti pealinn Tallinn aga paraku esimeste sekka ei jõudnud. Tallinn jagab Küprose linna Limassoliga 87-88 kohta. Balti riikide linnades tegi Tallinnast parema tulemuse 81. kohale tulnud Vilnius, kuid 90. kohale tulnud Riia on uuringu kohaselt endiselt Tallinnast kehvem paik elamiseks.
Kõige halvem on elada aga Iraagi pealinnas Bagdadis, selle järel tuleb Kesk-Aafrika Vabariigis asuv Bangui ja Jeemenis asuv Sana’a.
Top 20 kõige halvema elukvaliteediga linnad
1. Bagdad
2. Bangui
3. Sana'a
4. Port au Prince
5. Khartoum
6. N'Djamena
7. Damaskus
8. Brazzaville
9. Kinshasa
10. Conakry
11. Nouakchott
12. Bamako
13. Niamey
14. Tripoli
15. Antananarivo
16. Dhaka
17. Ougadougou
18. Dushanbe
19. Abuja
20. Lagos
Uuringus parandasid oma positsiooni aga mitmed Ida-Euroopa linnad, näiteks Sarajevo tulemus tõusis 21,5 protsenti, Bratislava 19,1 protsenti, Belgrad 18,3 protsenti ja Zagreb 15 protsenti.
«Muutvad faktorid siin on avalike teenuste paranemine, ühistranspordi võimalused ja isiklik turvalisus, samuti vabaajategevuste olemasolu,» selgitas Merceri EuroPac piirkonna juht Martine Ferland. Ta lisas, et see kõik on tõstnud sealset elustandardit ning see meelitab ligi ka rahvusvahelisi ettevõtteid.
Lääne-Euroopa linnadest tegid suure tõusu Oslo, mis tõusis kuus kohta kõrgemale ning Lissabon, mille tulemus paranes viie koha võrra.
New Yorgis baseeruv konsultatsioonifirma Mercer ei ole ainus, kes iga-aastast elukvaliteedi uuringut läbi viib. The Economist Intelligence Unit viib läbi sarnast uuringut, kusjuures nende nimekirja järgi on Melbourne linn number üks, selle järel tuleb Viin ja siis Vancouver. PwC hinnangul on aga parimaks linnaks hoopis London, selle järel tulevad Pariis ja New York.