«Ma olin täitsa sooda,» kirjeldab Tõnn Võsu (29), kutselt tööstusalpinist, oma seisukorda, kui ta pärast pikka lennureisi Ameerikasse ja kiiret kohapealset ettevalmistust hommikul enne päikesetõusu, kella viie ajal koos teistega ronimist alustas.
Kell viis tuli startida ka järgmistel päevadel. Puhkama sai heita alles kesköö paiku. Nii seinal ööbimise ettevalmistamine kui hommikune asjade pakkimine võttis kaks-kolm tundi. Iga liigutust, kas või energiabatooni ulatamist, tuli teha keskendunult, aeglaselt, kindla peale, et miski alla ei pudeneks. «Hommikud ja õhtud oli kannatlikkuse proovile panek,» tõdeb Peeter Klaas (32), ametilt sisearhitekt. «See on metsik, kui palju olme aega võttis.» Kas või see, et kahe inimese magamisraamid loodi saada: magada tuli kõrvuti, nii, et seal, kus ühe mehe pea, on teise mehe jalad. «Ilge jeblamine,» ütleb Klaas magamisasemete tasakaalustamise kohta.
Mida aeg edasi, lisab Võsu, seda rohkem püüdsid mehed argitoimetuste arvel aega ja energiat kokku hoida. Näiteks hambapesu vahele jättes.
Kolmandal päeval, kui tekkisid frustratsiooni alged, tabas Klaas end mitut puhku mõttelt, et hirmus mõnus oleks seinal rippumise asemel hoopis kodus diivanil lesida. Need mõtted tuli peast pühkida. «Unusta ära,» veenis ta ennast. «Praegu oled sa siin, küll saad ka teki alla ja teleka ette.»
Kuid üha kõrgemale tõustes sigines kõrvade vahele veel üks segav tegur – hirm. Eestlased olid valinud El Capitani otsa ronimiseks selle edela- ja kagukülje ühinemiskohal eenduva, Nina-nimelise marsruudi, ja see tähendas, et kummale küljele nad ka ei vaadanud, kõikjal laius lõputute vaadetega tühjus. See oli psühholoogiliselt kurnav. Koguni Võsu, kes on harjunud kõrgustes töötama, tundis 500 meetri kõrguselt alla vaadates, et hakkab iiveldama. Köis on ju ainus nabanöör, mis sind elus hoiab.