Neljas. Mulle tundub, et olen Tahitile 70 või isegi 120 aastat hiljaks jäänud. Selleks, et seda Heyerdahli või Gauguini silmadega näha. Kas tõesti sellist paradiisi enam ei ole?
«Tahiti on mägismaa, kus salapärastes ja süngetes orgudes vulisevad ja pahisevad karged mägiojad. Tekib tunne, et elu selles varjulises paigas on aegadest aegadesse muutumatuks jäänud. Tahiti on naeratav ja sõbralik nagu kütkestav naine, kellele loodus lahkelt oma ande on jaganud.» (Maugham)
Tegelikult see nüüd päris nii ei ole. Ümber suuremate saarte on asfaltteed ja plekist supermarketid, kust võid osta koeratoitu, mähkmeid ja kõike muud meie maailma parimat. Prantsusmaa on oma endisesse kolooniasse heldelt panustanud. Nii palju on tekkinud igavat, koledat, euroopalikku mugavust. Kas ma tõesti selleks lendasin 36 tundi teiselt poolt maakera, et seda näha? Oi, milline egoist ma olen. Ela ise 21. sajandil palja tagumiku ja elektrita, et keegi sind sellepärast vaatamas käiks!
Ainus, mille Gauguini maalidelt ära tunnen, on need hiiglaslike lehtedega puud ja põõsad. Ja naised, suured ja tõmmud, oma natuke kohmakas kehas. Üks neist istub just mere ääres nii nagu mitmel maalil, kuid dressipüksid jalas, liibuv maika seljas ja nokats peas. Gauguin nägi neid kirevates lillelistes seelikutes, ülakeha sageli katmata, lill kõrva taga. Õnnelik mees!
Tegelikult ei olnud ka Gauguin Tahiti pealinna Papeetega rahul juba 125 aastat tagasi: «See oli Euroopa – see Euroopa, mille ma arvasin olevat endast lahti raputanud – meie kommete, moodide, aga ka tsivilisatsiooni pahede, absurdsuste, grotesksuse ja koloniaalse snobismiga.» Ja kui täpselt Paul Gauguin sõnastas juba siis minu tunded: «Kas olin ma teinud selle pika reisi, et leida siit eest kõike seda, mille eest ma olin põgenenud? See ei olnud see, mida olin nii kaugelt otsima tulnud.» («Noa-Noa»)