T, 6.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tõhusam piirikontroll sunnib ka eurooplasi kannatlikkusele

Siiri Liiva
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Möödunud nädalal tõhustas Saksamaa passikontrolli piiril Austriaga.
Möödunud nädalal tõhustas Saksamaa passikontrolli piiril Austriaga. Foto: Guenter Schiffmann/AFP/Scanpix

Kuigi tänaseks on veel vaid üksikud Euroopa Liidu liikmesriigid teatanud teatud piirilõikudes süvendatud kontrolli taastamisest, tuleb Schengeni piirikontrollita riikidesse reisides järjest enam olla valmis isikut tõendava dokumendi näitamiseks.

«Austria taastas valikulise ja vajaduspõhise kontrolli – mitte lauskontrolli – peamistel maanteedel ja lennujaamades 16. septembrist Ungari ja Sloveenia piiril,» sõnas politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Helen Uldrich. Lisaks Austriale on ametile teadaolevalt Euroopa Liidu sisepiiridel taastanud piirikontrolli 17. septembrist ka Sloveenia Ungariga külgneval piirilõigul.

Ka on mitmed teised Schengeni vabaliikumise ala riigid tõhustanud tegevusi seoses avaliku korra tagamisega, põgenike registreerimisega ja tuvastamisega ja ebaseadusliku rände vahendajate/smuugeldajate tabamiseks. Nende hulgas on teatanud piirikontrolli tõhustamisest näiteks Austriaga piirnevatel piirilõikudel Saksamaa ja Tšehhi ning Austria ja Ungariga piirnevatel lõikudel Slovakkia. Oma valmisolekust süvendatud piirikontrolli kehtestamiseks on teada andnud ka Prantsusmaa ja Poola.

«See tähendab ka võimalikke suuremaid ja pikemaajalisi kontrolle, kuid ka pistelisi kontrolle maanteedel, sadamates, lennujaamades, bussi ja rongijaamades,» selgitas Uldrich, mida see tähendab näiteks mõnest teisest Euroopa Liidu liikmesriigist tulnud reisijale. Küll lisas ta, et sellekohased piirangud rakendatakse valdavalt siiski vajaduspõhiselt.

Nii tuleb ka eestlastel olla Euroopasisestel reisidel järjest enam valmis selleks, et piiril võib minna tavapärasest rohkem aega, kuna sellistel juhtudel kontrollitakse dokumente igal piiriületajal. «Kuigi sisepiiridel ei toimu tavapäraselt piirikontrolli, on isikul siiski alati kohustus kanda endaga kaasas isikut tõendavat dokumenti ehk isikutunnistust või passi – seega selles osas midagi ei ole muutunud,» lisas Maria Belovas välisministeeriumi pressiosakonnast.

Piirikontrollita Schengeni ala hõlmab järgmisi riike:

Austria

Läti

Saksamaa

Belgia

Luksemburg

Slovakkia

Eesti

Madalmaad (Holland)

Sloveenia

Hispaania

Malta

Soome

Island

Norra

Šveits

Itaalia

Poola

Taani

Kreeka

Portugal

Tšehhi

Leedu

Prantsusmaa

Ungari

Liechtenstein

Rootsi

 

 

Euroopa Liidu liikmesriigid, mis ei ole Schengeni piirikontrollita alaga liitunud:

Bulgaaria

Horvaatia

Iirimaa

Küpros

Rumeenia

Suurbritannia

 

Allikas: www.europa.eu

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles