Tai pole enam nii turvaline kui varem

Piret Lakson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tai on eestlasi puhkusesihtkohana köitnud juba pikki aastaid.
Tai on eestlasi puhkusesihtkohana köitnud juba pikki aastaid. Foto: SCANPIX

Kuigi Kagu-Aasia on reisimiseks endiselt maailma üks turvalisemaid paiku, on naeratuste maalt Taist hakanud viimasel ajal saabuma varasemast rohkem uudiseid välismaalaste vastu suunatud kuritegevusest.

Äsja uuendas Suurbritannia Välisministeerium oma veebilehel reisijatele suunatud turvalisust käsitlevat sektsiooni, hoiatades, et Tai pole enam päris see maa, mis varem, kirjutab reisiportaal Trip.ee. Võib arvata, et turvaraporti muutmise tingis hiljutine kahe Briti seljakotireisija mõrvamine Tais.

Poliitiline olukord Tais on ettearvamatu ja kohati ebastabiilne. Viimaste aastate jooksul on esinenud rahvarahutusi, mis on kaasa toonud suuri demonstratsioone ning kohati ka vägivalda.

Lääne turistid on Tais langenud nii üksikisikute kui kuritegelike gruppide poolt sooritatud provotseerimata rünnakute ohvriks Koh Samuil, Koh Phanganil ja Koh Taol (Samui saarestikus). Näiteks sai jaanuaris 2013 Briti kodanik surma Koh Phanangil täiskuu-peo ajal toimunud tulistamises ja 2014. aasta septembris tapeti kaks Briti kodanikku Taos.

Koh Samui saartelt ja Krabi provintsist tuleb regulaarselt teateid nii naiste kui meeste vastu suunatud seksuaalsete rünnakute ja röövimiste kohta. Eriti tihti esineb selliseid juhtumeid täiskuu-pidude (ingl. k. Full Moon parties) ajal ning enamasti leiavad sellised sündmused aset öösel baaride läheduses.

Turiste on röövitud ka nende hotellitubades, kui nad on endaga sinna külalisi kaasa toonud. On juhtumeid, kus nende jooki on narkootikumi pandud. Seetõttu tasub olla ettevaatlik, enne kui lasta võõrastel endale klubides ja pidudel jooke osta, seda eriti Koh Samuil, Pattayas ja Koh Phangani täiskuu-pidudel, kus on esinenud vägistamisjuhtumeid.

Turiste on rünnatud ka teistes Tai piirkondades, sealhulgas Chiang Mais, Pattayas ja Krabis. Seetõttu tasuks olla ümberringi toimuva suhtes tähelepanelik ja seda eriti pimedas. Paljud vigastused, röövid, vägivaldsed rünnakud ja reisidokumentide kaotamised toimuvad alkoholi- või narkojoobes.

Tais on ka kõrgendatud risk krediitkaardipettusteks. Kui vähegi võimalik, siis kasuta raha väljavõtmiseks pangas sees asuvat sularahaautomaati, sest on küllalt juhtumeid, kus sularahaautomaadile on paigaldatud kopeerimisseadeldis. Hoia oma kaardi PIN-kood saladuses, sest on teada juhtumeid, kus turvakaamerate (siinkohal peaks vist jutumärke kasutama) abil teada saadud PIN-koodiga ja kopeerimisseadme abil on pangaarveid tühjendatud.

Kaitse ennast taskuvaraste ja kotiröövlite eest. On juhtumeid, kus mootorratastel vargad rabavad kotte välismaalastelt, kes jalutavad rahvarohketel tänavatel või sõidavad avatud tuk-tukides. Kuigi sellised kottide rabamised on tavaliselt vägivallatud, sai 2009. aastal üks Briti turist kotiröövliga võideldes ja kukkudes surmava peatrauma ning 2012. aasta juunis pussitati Phuketis surnuks Austraalia naine, kes samuti hakkas röövimiskatsele vastu.

Tais on väga levinud vääriskivide müügil läbiviidavad petuskeemid. Küllalt tihti pakutakse neid müügiks kas liiga kõrge hinna eest (kuna ostja on välismaalane) või müüakse vääriskivide pähe odavat rämpsu. Tai Turismiamet saab iga aasta üle 1000 kaebuse taoliste pettuste kohta.

Tai võimud proovivad halvenenud turvalisust, seda eriti Lõuna-Tai saartel, kontrolli alla saada.

Loe lähemalt siit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles