Horvaatia, täpsemalt Istra poolsaar on meie teine eelplaneeritud peatuskoht. Istra poolsaart on nimetatud ka Uueks Toskaanaks. Selline ta välja näebki – võrreldes Põhja-Itaaliaga muutuvad viinamarjaväljad suuremaks ja sümmeetrilisemaks, oliivisalud mõõtmatuiks.
Ajutiseks kodupaigaks saab Poreči linna lähedal asuv kolmetärnikämping Lanterna, mille Euroopa Kämpinguühingute Liit on valinud 2014. aasta Euroopa parimaks omataoliste seas. Imeline valgest Istra kivist rannapromenaad on tõesti võrratu, söök ja jook kiiduväärt, ent basseinimõnusid pärsib külm vesi ning rannatoolide eest nõutav päevatasu. Õnneks on meri põhjamaa inimese jaoks piisavalt soe.
Poreč ja Pula on armsad linnakesed. Kuna kogu see piirkond on kuulunud Veneetsia koosseisu, on kõik teeviidad ja tänavasildid nii itaalia- kui horvaatiakeelsed. Porečis käime silmad pärani ning ahmime endasse 2000 aasta vanuse linna melu ja kitsaid tänavakeerde.
Pula pärl on aga amfiteater, mis annab allakirjutanu jaoks silmad ette Epidaurose teatrile Kreekas. Puhkuseaeg möödas, keerame McLouisi nina kodu poole.
Meie seltskond võttis nõuks veel sõita ka Istra poolsaare tippu ehk Kamenjaki looduskaitsealale. Kel oma liiklusvahend käepärast, sel tasub see väike retk ette võtta küll. Selliseid hingematvalt ilusaid looduspilte ei kohta lauskmaalased just sageli.
Puhas puhkuseaeg möödas, keerame McLouisi nina kindlalt kodu poole. Seekord läbi Ungari, Slovakkia ja Poola. Muidugi ei läbi seda teekonda ühe päevaga ja ees seisab hulk kilomeetreid mägede ja põldude vahel ning teadmatus, kas leiame teede lähedusest sobivaid kämpingukohti. Matkaauto ju tegelikult selle poolest hea ongi, et ei sea ööbimispaigale just eriti kõrgeid nõudmisi. Tänapäeval näiteks võib tagavaraaku olemasolul saada hakkama ka püsiva elektriühenduseta. Et aga meil seda võimalust parasjagu ei olnud, pidime siiski arvestama, et saaks kuskil juhtme seina. Ungaris leidsime pärast mitme nudistidele mõeldud kämpingu „avastamist“ ühe n-ö tavainimestele mõeldud paigagi. Koht kandis peent nime Strand, aga oli küll nii nõukaaegset tegu ja nägu, et endal tulid kauged ajad meelde ja teismelised said päris hea pildi pioneerilaagri tingimustest. Kesk-Euroopa mereks tituleeritud Balatoni järv ei avaldanud pärast Aadria merd mingisugustki muljet.