«Meil on siin tegelikult väga rahulik turismihooaeg – käime rannas ja päevitame,» kinnitas kaheksa aastat Hurghadas elanud Silvi Sonn, kelle abikaasa töötab Makadi lahe ääres, ning hotellid olevat seal 60–80 protsendi ulatuses siiski täis.
Egiptuses aastaid giidina töötanud Eha Fjodorova käis Hurghadas viimati kuu aega tagasi. «Turistid on väga ära hirmutatud, nad ei julge hotellist väljagi minna,» sõnas Fjodorova, kes tuli töönappuse tõttu Eestisse tagasi.
Hurghada tänavatele on tema kinnitusel tekkinud rohkelt röövleid. Isegi lapsed, kes varem kerjasid, varastavad nüüd. «Ma ei soovita turistil peale kella üheksat üldse väljas kõndida, või äärmisel juhul ainult valgustatud peatänaval.» Siiski nentis temagi, et olukord kuurortides on pigem rahulik.
Pea kõik ärajäänud reisid olid välja müüdud. Teisipäeva õhtul tõid Tez Tour ja Novatours erilennuga osa puhkajaid Sharm el Sheikist tagasi. Egiptuses on praegu 187 Tez Touri klienti, kes tulevad tagasi 5. ja 7. aprillil. Novatoursi kliente on 256 ning reisikorraldaja loodab nad kõik selle nädala lõpuks koju tagasi tuua.
Reisikorraldajatel suur kulu
«Kindlasti on ärajäänud Egiptuse reisid ettevõtte jaoks üks suur ettenägematu kulu, mis ulatub esialgsetel hinnangutel kümnetesse tuhandetesse eurodesse,» ütles Novatoursi tegevjuht Andree Uustal. «Ärme unusta siinkohal suurt närvikulu kõikidele osapooltele.»
«Tekkinud olukord on keeruline ja ärev kõigile, kuid sugugi mitte ainulaadne,» kommenteeris tarbijakaitseameti avalike suhete juht Hanna Turetski. Egiptuse reisid on tühistanud paljude riikide reisikorraldajad ning Eesti olevat üks viimaseid Euroopa riike, kes selle sammu astus. «Näiteks Leedu tühistas Egiptuse reisid juba mõnda aega tagasi, Saksamaa alustas puhkajate tagasi toomist mõned nädalad tagasi, Soome korraldas sel hooajal sinna aga üldse väga vähe reise,» tõi Turetski näiteid.