Ko Lanta eetilise probleemita atraktsioon on rollerisõit. See tähendab, kohalikud sõidavad rolleritega peaaegu sama usinalt kui bangkoklased ja turistidele renditakse neid uskumatult odava hinna eest. Maksime viis eurot ööpäeva eest – tagatisraha ei küsitud – ja sõitsime läbi terve saare. Külastasime saare vana pealinna ja meremustlaste küla, kus valitses unine, kuum ja müstiline laiskus, käisime randades ujumas, nägime maanteeservas luuravaid ahve ja mägedes kõrguvat vihmametsa.
Tagasi Bangkokis, otsustasime külastada üht maailma suurimat turgu – Chatuchaki nädalavahetuseturgu. See on koht, kus odavat Aasia kaupa on rohkem, kui ma varem oleksin osanud uneski näha. Kauba rohkus ja valik võttis peast uimaseks ja mind kui jätkusuutliku eluviisi pooldajat tabas meeleheide ja allaandmistunne.
Kui palju pidi olema tehaseid, mis kõik selle tootsid? See pani mind kibeda muigega mõtlema, mis tähtsust on sel, et meie Euroopas anname oma riided taaskasutusse, kui samal ajal toodetakse Aasias mustmiljon paari teksasid omahinnaga üks dollar tükk.
Midagi oli selles turus sellist, mis paratamatult aukartust äratas. Näiteks tundus, et peale oma meeletu usinuse ja osavuse peavad aasialased olema turundusgeeniused, kui mõistavad turistidele valmistada koopiaid täpselt sellest, mis lääne inimesele sel hooajal parajasti meeldib ja oluline on.
Minu kõige suuremaks muljeks Taimaal käimisest jäi jahmatav taipamine, et Euroopas on võimalik elada enesekesksuses ja arvata, et nii nagu on siin, on õige ja kõik muu on selle veider alternatiiv. Külastades Aasiat, tekib paratamatult arusaam, et kui keegi on imelik alternatiiv, oleme see pigem vist meie ise. Ja ma usun, et ühele maailmapildile ei saa olla midagi kasulikumat kui meeldetuletus, et seda, mida sina siin iga päev teed ja kes sa oled ja üritad olla, ei maksa liiga tõsiselt ka võtta, sest kõike muud ja täiesti teistsugust on maailmas väga palju.