/nginx/o/2009/11/06/261813t1h3b65.jpg)
Maailmaavastajate ajakiri National Geographic Traveler viis läbi iga-aastase hääletuse reisiasjatundjate hulgas, et selgitada välja sihtkohad, mis on suutnud üha kasvavast turistidevoost hoolimata keskkonna võimalikult puhta ja ehedana hoida.
Kuuendat korda koostatud nimekirjas läks esikoht taas Norra fjordidele – samal kohal olid need ka 2004. aastal koostatud esimeses nimekirjas.
«Umbes nii hea kui üldse võimalik,» kommenteeris üks hääletusel osalenud eksperte fjordide olukorda. «Kauneid vaateid ja Norra maaelu kaitstakse innukalt ning kohalikud tunduvad sellest võitvat.» Ainus oht on kasvav kruiisilaevade hulk.
Parima hinde saanud Norra fjordide lähimateks konkurentideks olid seekord Kanadas asuvad Kootenay ja Yoho rahvuspark ning Gaspé poolsaar. Kõrgele seitsmendale kohale hääletati ka Eesti reisijate üheks lemmikuks kujunenud Sloveenia, mida kiideti nupuka tegevuse eest turismi ning kultuuri- ja ajalooliste väärtuste hoidmise tasakaalustamisel.
Euroopa kaunitest maanurkadest mahtusid esikümnesse veel ka keskaegne Granada koos Alhambra lossiga Hispaanias ning Baieri Alpid Saksamaal.
Häbiposti jäi aga samuti turistide suur lemmik, Hispaania päikeserannik Costa del Sol, mis pole hindajate arvates suutnud säilitada autentsust ega ära hoida saastumist.
Kui Norra fjordid said rohkem punkte kui kunagi varem, siis viimasele kohale jäänud Costa del Sol kogus neid omakorda vähem kui eales. Ülitihedalt täis ehitatud ranniku tõttu hüüdnime Costa del Concrete (e k betoonrannik) saanud Hispaania kuurort ei näita paranemise märke.
Üks hääletanuist nimetas Costa del Soli õpikunäiteks käest ära läinud massiturismist. «Isegi pingutused kõige suuremaid liialdusi parandada ainult laiendavad arendust,» kommenteerisid eksperdid.
Ajakiri rõhutab, et National Geographicu jätkusuutlike sihtkohtade keskuse koostatud nimekiri on subjektiivne, selle kokkupanekul võeti arvesse 437 eksperdi arvamust ning tingimuseks oli, et hääletaja peab ise olema selles kohas viibinud.
National Geographicu sõnul näitab madalamale langenud skoor üldiselt seda, et inimesed näevad sihtkohta lihtsalt lüpsilehmana ega hooli selle olukorrast. Nii on juhtunud näiteks Grenadiinide saarestikuga Kariibi meres, mis on viimase kahe aastaga nimekirjas kukkunud 17 kohta.
Nimekirjas olevat aga lihtne ülespoole liikuda – kui inimesed tõeliselt hoolivad mõne sihtkoha seisukorrast, siis skoor paraneb ja jääb kõrgeks. Nii tõusid selleaastases nimekirjas märkimisväärselt näiteks Serengeti ja California rannik, kus on ette võetud ulatuslikke kaitseprojekte.
• Norra fjordid, 85 punkti
• Kootenay/Yohi rahvuspark,
Kanada (81)
• Gaspé poolsaar, Kanada (80)
• Lõunasaar, Uus-Meremaa (80)
• Vana-Kyoto, Jaapan (79)
• Sint-Maarten, Hollandi Antillid (38)
• Cabo San Lucas, Mehhiko (37)
• Grand Bahama, Bahama (35)
• Läänekallas, Petlemm,
Iisrael/Palestiina (34)
• Costa del Sol, Hispaania (31)