Peipsiveerelt ei leia ööklubisid, luksusmajutust ega spaasid, küll aga avastate haruldase kultuuri ja elulaadiga vanausuliste külad, laulva liiva ja erilise vaikuse.
Peipsi laulvaid randu avastamas
Peipsiveer võtab külalised vastu Eesti kõige pikema liivaranna ja ainulaadsete liivaluidetega. 30-kilomeetrise rannikuriba liiv olevat nii puhas, et selle luidetel kõndimine tekitab heli, mida kutsutakse liiva lauluks.
Samuti võib siin ohtralt suitsukala süüa ja Eestis ainulaadset vanausuliste kultuuri kogeda – on ju nimelt Peipsi kanti koondunud tervelt üheksa toimivat vanausuliste palvelat.
Peipsi on Euroopas suuruselt viies (mõningatel andmetel neljas) järv, selle suurim sügavus ulatub 13 meetrini ja siia voolab kokku 30 jõge. Kas teadsite, et Peipsi on ka üks paremaid kalajärvi terves Euroopas?
Reisi kavandades tasub selleks varuda vähemalt kaks päeva. Meie retk kestis umbes poolteist päeva, alustasime Tallinnast, sõitsime Ida-Virumaale ja liikusime edasi Peipsi Lõuna-Eesti poolsesse ossa. Auto spidomeeter näitas Tallinna tagasi jõudes 610 kilomeetrit. Kel aega laiemalt käes, võiks külastada ka Peipsi suurimat saart Piirissaart.
Ööbimiskohti hakkab tee peal silma üsna ohtralt, tasub julgelt küsida ja majutuse hinna üle ka tingida. Teise võimalusena võib telgi kaasa võtta, selle mõnes järveäärses telkimiskohas üles seada ja Peipsi kohina saatel uinuda.
• Kuremäe kohvik Kuremäe kloostri kõrval. Praed 70–90 krooni, pakutakse ka salateid ja saiakesi, kannukohv 15 krooni tass. Suvel avatud kella 10–20.
• Kauplus-baar Kuldkala Mustvee serval. Pakutakse kohatoite, millest populaarseim on lihtne praetud koha. Menüüs ka ahven, haug ja kalaseljanka. Praed maksavad 50–60 krooni, suitsukala saab ka kaasa osta. Avatud kella 9–20.
• Kolkja kala-sibularestoran. Pakutakse vene vanausuliste retseptide järgi tehtud lihtsaid, kuid maitsvaid toite, supid maksavad 25–30 ja pearoad 55–100 krooni. Teed pakutakse samovarist ja selle kõrvale käib spetsiaalne suhkur, mida tuleb enne tee joomist justkui kommi imeda. Avatud kella 12–18.
• Värske suitsukala teepervelt. Tee ääres müüakse põhiliselt latikat, mis Lõuna-Eesti pool on odavam. Näiteks Kolkja külast võib leida ka 50-kroonise kilohinnaga kala, Mustvee kandis aga küsitakse latikakilo eest kohati ka sada krooni. Kalavalikusse kuulub veel luts, siig, linask ja angerjas.