ELF on korraldanud talguid mitmel Eesti kaitsealal aastast 2001. Kokku on aastatel 2001–2012 ELFi korraldusel toimunud 321 talguüritust, millel on 5642 osalise ühisel jõul tehtud 52 267 tundi vabatahtlikku tööd. Möödunud aastal käis talgutel ligi 1000 inimest.
Kõige rohkem talguid toimub suve teisel poolel ja sügisel. Sel aastal on toimunud 22 talguüritust ning 30 on veel ees. Kõige suurem tung on pisikestele laidudele, kuhu muidu ei satuta, kuid poppe kohti on ka suurel maal, üheks neist näiteks Tartu läheduses asuv Alam-Pedja looduskaitseala. Talgud kestavad üldjuhul kolm kuni kuus päeva. Tööks on peamiselt erinevate pärandkoosluste taastamine ja hooldus ning märgalade rikutud veerežiimi taastamine. Talgurühmas on tavaliselt tosinkond talgulist.
Kes osalevad ELFi talgutel?
• ELF korraldas 2010.–2012. aastal uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada looduskaitsetalgute mõju talgulistele. Uuringus osales 267 ELFi talgutel osalejat.
• Vastanud olid vanuses 19 kuni 66 eluaastat, naisi oli 187 ja mehi 80.
• Tavaliselt osalesid looduskaitsetalgutel kõrgema kvalifikatsiooniga inimesed: kõrgharituid oli 75 protsenti, üldkeskhariduse ja kutse- või ametiharidusega mõlemaid 12 protsenti.
• Kolmveerand vastajatest (74,5 protsenti) olid palgatöötajad.
• Looduskaitsetalgutel osalesid sageli inimesed, kellel oli loodusega seotud hobi. Loodustemaatikaga kursis olevaks võib lugeda inimesi, kellel oli kas vastav haridus (18,4 protsenti) või sellega seotud töö (10,9 protsenti).
• Suurem osa vastanuist (70 protsenti) oli pärit suurlinnast (Tallinnast või Tartust).
• Suurem osa vastas, et talgutel osalemine andis uusi teadmisi või oskusi.
Allikas: Eestimaa Looduse Fond, uuringu aruanne «Looduskaitses vabatahtlikuna osalemine ja selle loodushariduslik mõju»