Seal, kus veel turvaline on, kulgeb ranniku serva pidi ametliku märgistusega matkarada, millel jalgamine annab aimu kunagisest Peetri kindlusest Muula mägedes ja paekalda pirtsakast iseloomust, ning viib otsapidi tormlevate tuultega neemele tuletorni (ja neidsamu pingviin-linde) kaema. Sealt juba edasi idakaldale Leetsesse, kus ootavad külalisi nii varemeis mõisamaja kui ka nüüdisaegne laagriplats.
Kuni 1994. aastani oli Paldiski suletud piirkond – linnas asusid ju militaarväed ja sajad kaitsealused objektid, sadamas koolitati aatomiallveelaevade ekipaaže (tuumareaktor demonteeriti 1995. aasta sügisel), toimusid õppepommitamised ja muud märullikud nõmedused.
Olgu selle nõukaaegse ajalooga kuidas on, iseseisva linna staatuse sai Paldiski alles 20. oktoobril 1996 (kuigi linna sünnilugu räägib linnaõigusest aastast 1783). Kunagine kaunis ja rootsipärane lahenimi Rogerwiek asendus 1762. aastal imperaator Jekaterina II sule läbi hoopiski nimega «Baltiskij Port» (Balti Sadam), millest siis mugandusprotsessis kujuneski Paldiski.
Öeldakse, et kui sul enam midagi muud üle ei jää, et kui eluratta teravad hambad halastamatult purevad ja kõik see maine rikkus on tuulde lastud, siis Paldiskis ikka endale aseme leiad. Kas nüüd just öeldakse, aga nii tihti mõeldakse küll.
«Kas sul läheb siis tõesti nii halvasti?» küsisid Regina Rassi sõbrad-lähedased 13 aastat tagasi silmi pööritades, kui ta otsustas vastu võtta tööpakkumise Paldiskis. Selline aura saadab kunagist võimast sadamalinna mõneti veel ju siiani.
Paldiski linnavalitsuse arenguosakonna juhatajana töötav Rass aga kinnitab, et on oma toonase valiku üle uhke ja rahul tänaseni. Kuigi kultuurielu tahab veel arendamist, hoolekanne hoogsamat mõtlemist ja mõni majagi veel soojemat ja silmalikumat välimust, pakub tasakaalu taastamine endise ja tulevase, tööstusliku mõtlemise ja targa tegelikkuse vahel tõepoolest ju täiesti inimlikke väljakutseid.
Paldiski pole ääremaa kuskil kardetud Venemaa valvealusel serval – Tallinnast veidi venemeelsem ja -keelsem poolsaarekeskus on oma põneva, kohati kõheda, aga seejuures oma tavatu ja sedavõrd tummisema sünnilooga paik siinsamas, pealinna vasakpardal, kiviviske kaugusel Keilast, Laulasmaalt ja Kloogarannast.
Miks aga Paldiskisse kiirkorras leivatehas rajati või miks lehmad lilli sõid, seda saad teada juba siis, kui ise Paldiskit kaema lähed. Igaks juhuks, ääremärkusena, mainin, et öömajade poolest on Paldiskis valikut veel vähevõitu.